reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Noworodek nie przybiera na wadze

Dołączył(a)
14 Grudzień 2022
Postów
2
Drogie Mamy,
Mój synek jak się urodził ważył 3720 gramów, w dniu wyjścia do domu waga spadła do 3490 gramów. Po 3 dniach od wyjścia ze szpitala położna na wizycie domowej zważyła go i okazało się, że waga wynosi 3470 gramów (waga spadła). Dodam, że waga na której był ważony pokazywała różne wartości, nie chciała się ustabilizować. Postraszyła nas, że będziemy robić badania krwi jak waga nie zacznie rosnąć. Od tamtej pory żyjemy w stresie. Ważymy go na naszej wadze i okazuje się, że rzeczywiście mało przybiera lub nawet w ogóle nie przybiera. Nie chcę nawet myśleć o tym, że waga maleje.
Teraz trochę napisze o synku: Je co około 2,5 godziny, po 15-20 minut. Słyszę jak ssie pierś. Czasami tak mocno się przyssie, że nie można go odciągnąć. Oczywiście nie odciągam go na siłę. Podczas karmienia zasypia. Przed karmieniem sprawdzam czy mam mleko w piersiach. Kontaktowałam się z pediatrą i trochę nas uspokoił, bo powiedział, że to nie możliwe, że nie przybiera na wadze, skoro je. Lecz obawa pozostała czy aby na pewno wszystko jest w porządku z naszym synkiem.
Co myślicie o tej sytuacji kochane Mamy?
Pozdrawiam
Kasia
 
reklama
Poczytaj o wskaznikach skutecznego karmienia. Waga w szpitalu i waga poloznej to dwie rozne wagi, wiec wynik moze sie roznic lub moga wychodzic takie babole. Pomiar bedzie wiarygodny, kiedy bedzie wykonany dwa razy w odstepach czasu na tym samym sprzecie.
 
Pilnie skonsultujcie się z cdl, tylko taką prawdziwą, a nie położną. Jeśli nie ma zachowanych wskaźników skutecznego karmienia, to coś jest źle. Być może to tylko waga nie działa, ale lepiej sprawdzić, bo to noworodek. Zwłaszcza jeśli chcesz karmić piersią. Inaczej wcisną ci mm.
 
To, że dziecko się przydaje do piersi nie musi oznaczać, że je. Ważne, czy słyszysz przełykanie. Dziecko powinno do max pociągnięć zrobić (może być mniej) i przełknąć, wziąć oddech i znowu ciągnąć. Uczyłam się tego na neonatologii.
Nie ma też sensu codzienne ważenie. Najoptymalniej raz w miesiącu. Jak już trzeba kontrolować wagę, to waży się dziecko raz w tygodniu. Oczywiście można częściej, ale wtedy osiwiejesz. Wiem co mówię, bo ważyłam codzien, nawet był czas, że przed i po posiłku, ale to w warunkach szpitalnych bylo.
Jak dziewczyny wcześniej pisały waży się dziecko na tej samej wadze i o stałej porze dnia, by mieć pkt odniesienia. I najczęściej bez ubrania, dlatego najlepiej robić to przed kąpielą. Dziecko, które dopiero co zrobiło kupę może ważyć nawet o 50g mniej niż to, które kupy nie zrobiło. Jest wiele drobnych niuansów na które trzeba zwracać uwagę ważąc malucha. Dlatego uważam, że dobrze pediatra powiedział. Niepotrzebnie ciebie zestresował. Jeśli to możliwe, to przestań o tym myśleć. Daj sobie i dziecku czas i sprawdź za miesiąc u pediatry. Prawdopodobnie wszystko będzie dobrze. Nie myśl o tym bo wszelki stres może zaburzać kp. Ciesz się macierzyństwem i daj maluchowi rozgościć się w domu. Sama też znajdź swoje miejsce w nowej sytuacji. Na stresy będzie jeszcze czas.

Położna nie mając pewności (a te może mieć nie przy pierwszym, a dopiero conajmniej przy drugim pomiarze może wysnuwać wnioski czy coś jest dobre, czy nie, czy służy, czy trzeba się temu bardziej przyjrzeć. Widzę, że to domena Polaków... Żyć w stresie o strachu, niepotrzebnie stresować. Początki nie są łatwe. Trzeba jednak zaufać sobie, dziecku i pediatrze. Póki co, to on będzie decydował o stanie zdrowia dziecka
 
Ja od swojej położnej usłyszałam, że w którejś tam konkretnej dobie po porodzie (już po wyjściu ze szpitala) może być jeszcze spadek wagi i trzeba kontrolować czy później przyrasta. Mój tak miał i po kilku dniach ważył już coraz więcej i nie zwalniał tempa. 😄
 
reklama
Warto sprawdzić wskaźniki skutecznego karmienia. Oprócz tego wędzidełko podjęzykowe i podwargowe. Czasem wydaje się, że maluch jest prawidłowo przystawiony, a przez nieprawidłowości w tym obrębie nie może wytworzyć odpowiedniego ciśnienia w jamie ustnej i nie ssie prawidłowo.
 
Do góry