reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kształt główki wcześniaka

Dołączył(a)
15 Kwiecień 2024
Postów
12
Czy któraś z mam wcześniaka z okolic 30 tygodnia zaobserwowała u dziecka inny kształt główki ? Moja córka ma wąska twarz oraz podłużną głowę. Odkładając ją do łóżeczka żeby leżała na plecach głową nie utrzymuje się prosto czy zawsze układa się na któryś bok ze względu na kształt główki. Nie wiem czy głowa nabierze jeszcze kształtu czy powinnam już interweniować i szukać lekarza. Córka ma prawie 2 miesiące, korygowane 0.
 
reklama
Czy któraś z mam wcześniaka z okolic 30 tygodnia zaobserwowała u dziecka inny kształt główki ? Moja córka ma wąska twarz oraz podłużną głowę. Odkładając ją do łóżeczka żeby leżała na plecach głową nie utrzymuje się prosto czy zawsze układa się na któryś bok ze względu na kształt główki. Nie wiem czy głowa nabierze jeszcze kształtu czy powinnam już interweniować i szukać lekarza. Córka ma prawie 2 miesiące, korygowane 0.
Mój syn (z 28tc) miał bardzo wydatny tył głowy. Ile ja się nalatalam. Poduszka jedna, druga, dziesiąta, tyle kasy na to poszło, a żadna nie byla dobra, bo głowę mu przyginały do klatki piersiowej.

Z perspektywy czasu uważam, że wystarczy poduszka typu motylek, ale z wyjętym składem z części środkowej i maksymalnie wypełnionymi bokami (trzeba zmodyfikować samemu).
Do tego pamiętaj, że u noworodkow (a liczysz wiek korygowany!) leżenie na wznak nie jest fizjologiczne, dzieci naturalnie ukladają się raz na jednej, raz na drugiej stronie. Krztałt główki nie ma tu wiele znaczenia.

Głowa rozwija się długo, więc jeszcze się wiele zmieni. U syna głowa jest bardziej podłużna, ale z czasem wszystko, co mnie niepokoiło zniknęło.

Poczytaj o pozytywnej pielęgnacji, pilnuj tego, żeby symetrycznie kłaśc dziecko na obie strony, kładź duzo na brzuszku. Warto skonsultowac z fizjo (choćby dlatego, że to wcześniak, więc będzie miała problemy z napięciami), ale wszystko na spokojnie.
 
Do sprawdzenia u neurologa i fizjoterapeuty.

U mnie syn miał splaszczona głowę z jednej strony. No i żadnych poduszek nie stosuj. U nas pomogła fizjoterapia. I być może układanie do snu raz na lewy, a raz na prawy bok.
 
Jestem umówiona do fizjoterapeuty to zobaczymy jak oceni. Naczytałam się troszkę w internecie o wadach i operacjach i przeraziłam się. W szpitalu lekarze mówią, że po badaniu głowy wszystko dobrze, ale może niepotrzebnie się doszukuje. Przeraziłam się też jak wczoraj przebierałam córkę a głowa jej leci na boki przez to, że jest ten tył głowy jest podłużny i sporo odstaje w boki spłaszczone.
 
Główka przypomina troszkę tą po lewej ze zdjęcia.
 

Załączniki

  • IMG_4286.jpeg
    IMG_4286.jpeg
    43,9 KB · Wyświetleń: 72
U nas bylo tak samo, syn ma teraz 14m urodzeniowe i wszystko sie wyrownało.

Probowalam wygrzebać zdjęcia, ale nie mam nic pod ręką. Troche nie wiem, czemu straszyli Cię operacją, ksztalt głowy się zmienia 🤷‍♀️
 
@Bila88
1000006463.jpg

Tak wyglądala głowa mojego syna, jak miał 3m urodzeniowe, czyli 0 korygowane.

Byłam przerażona, jak to widziałam.
Tu tego nie widac, ale kolo oczu po bokach to aż miał wklęsle.
A teraz jest juz ok. Wiadomo, to nie jest idealnie okrągła głowa, dalej jest podluzna i mamy problem z dobraniem mu czapki, ale jest juz normalnie.
 
Moja córka właśnie ma bardzo podobną główkę. Dziękuję za wsparcie. Mam nadzieję, że jej się też wyrówna z biegiem czasu i po fizjoterapeucie.
 
@Bila88 Zobacz załącznik 1629409
Tak wyglądala głowa mojego syna, jak miał 3m urodzeniowe, czyli 0 korygowane.

Byłam przerażona, jak to widziałam.
Tu tego nie widac, ale kolo oczu po bokach to aż miał wklęsle.
A teraz jest juz ok. Wiadomo, to nie jest idealnie okrągła głowa, dalej jest podluzna i mamy problem z dobraniem mu czapki, ale jest juz normalnie.
A ma Pani zdjęcie jak teraz wygląda główka ? Chciałam zobaczyć jak się wyrównało.
 
reklama
Do góry