Poziom beta hcg po poronieniu i kiedy kolejna ciąża

Poziom beta hcg po poronieniu i kiedy kolejna ciąża

HCG jest jednym z najważniejszych hormonów we wczesnej ciąży. Wytwarza go najpierw zapłodnione jajeczko, a następnie łożysko. W zdrowych ciążach hormon zwykle podwaja swą ilość w ciągu pierwszych kilku tygodni. Co się dzieje z jego poziomem po poronieniu? Jak długo spada i dlaczego czasem rośnie? Kiedy można zajść w kolejną ciążę?

Co to jest beta-hCG?

HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) to hormon ciążowy wytwarzany przez komórki trofoblastu. To struktura występująca w 1. trymestrze ciąży, odpowiedzialna za odżywianie zarodka. Następnie tworzy się z niej łożysko.

Hormon odgrywa istotną rolę we wczesnej ciąży, ponieważ stymuluje ciałko żółte, które powstaje po uwolnieniu jajeczka z jajnika i pomaga w utrzymaniu wyściółce macicy ciąży. Stymuluje również tarczycę i wspomaga zagnieżdżenie się blastocysty. Wyróżnia się formę alfa i beta hCG. Oznaczenia podjednostki beta hCG, z którymi mona się spotkać to: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG.

Jak zmienia się poziom hCG we wczesnym okresie ciąży?

W zdrowych ciążach hCG we krwi zwykle podwaja swą ilość w ciągu pierwszych kilku tygodni. Największe wydzielanie ludzkiej gonadotropiny łożyskowej przypada na 10. tydzień ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), w kolejnych tygodniach zaczyna się zmniejszać. Poczynając od 14. tygodnia ciąży aż do dnia porodu zawartość hCG we krwi matki jest kilkakrotnie mniejsza w porównaniu z zawartością w 10. tygodniu ciąży.

Ponieważ w przypadku prawidłowej ciąży wewnątrzmacicznej oczekuje się wzrostu stężenia hCG o co najmniej 53% w ciągu 48 godzin, odchylenie od tego trendu może wskazywać na niezdolną do przeżycia ciążę wewnątrzmaciczną lub ciążę o nieprawidłowym umiejscowieniu.

Co szczególnie ważne, stwierdzenie prawidłowego wzrostu stężenia hCG nie wyklucza możliwości nieprawidłowej ciąży wewnątrzmacicznej lub ciąży o nieprawidłowym umiejscowieniu.

HCg a testy ciążowe

Ponieważ hCG stymuluje produkcję większej ilości estrogenów i progesteronu w czasie ciąży, jest wykrywany przez wszystkie testy ciążowe, zarówno te wykonywane w domu na podstawie próbki w moczu, jak i w gabinecie lekarskim na podstawie badania krwi.

Warto wiedzieć, że czuły test na ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), tak zwaną próbę antronową, opracował Howard Beard. Za pomocą standardowych testów hormon ten daje się wykrywać od 6 do 12 dnia po zapłodnieniu.

Gwałtownie wzrastający w pierwszych dniach ciąży poziom hCG może być wykryty we krwi mniej więcej 8. dnia po szacowanym dniu zapłodnienia przy użyciu najbardziej czułych metod laboratoryjnych. Domowe testy ciążowe mogą go wykryć w moczu kilka dni później, w zależności od ich czułości.

Test ciążowy a potwierdzenie ciąży

Ponieważ zazwyczaj hCG jest wytwarzany tylko podczas ciąży, pozytywny wynik testu potwierdza ciążę (oznacza 99-procentową pewność).

Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Warto przy tym pamiętać, że pęcherzyk ciążowy jest widoczny w badaniu ultrasonograficznym w macicy dopiero wtedy, gdy stężenie beta hCG jest na poziomie minimum 1000–1200 mIU/ml (w 5.–6. tygodniu ciąży).

Należy pamiętać, że domowe testy ciążowe nie mają 100-procentowej skuteczności. Oznacza to, że można otrzymać wynik fałszywie dodatni (sugerujący ciążę u kobiety, choć ta w niej nie jest) lub wynik fałszywie ujemny (według testu ciąży nie ma, co nie jest prawdą). W przypadku wątpliwości można odczekać kilka dni i wykonać test ponownie.

Beta HCG. Normy, opis badania, wyniki

Beta hCG to jeden z najwcześniej wykrywanych hormonów pojawiających się we krwi i w moczu podczas ciąży, stąd kojarzony jest głównie z testami ciążowymi. Warto wiedzieć, że ustalenie jego stężenie wykorzystywane jest również w celu diagnostyki ciąży pozamacicznej, wielopłodowej, a także w badaniach prenatalnych w kierunku wad płodu.Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej jest również wykorzystywana, obok białka PAPP–A, w teście podwójnym w ceu diagnostyki prenatalnej wad płodu.

Na czym polega badanie beta hcg?

Gdy pada podejrzenie ciąży, warto wykonać badanie beta hcg. Jest ono miarodajne. Można je przeprowadzić na wczesnym etapie ciąży, gdy tylko poziom hormonu zacznie wzrastać. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Do punktu pobrań krwi można się udać o każdej porze dnia.

Jak często je wykonywać? Zwykle nie wykonuje się wielokrotnych badań. Po potwierdzeniu ciąży przez test lub badanie można poczekać na wizytę u ginekologa. Wówczas lekarz oceni parametry ciąży.

Gdy kobieta przeżyła poronienie na wczesnym etapie ciąży, wzrost hormonu beta hcg jest monitorowany. Dobrze jest sprawdzać przyrosty co tydzień, by sprawdzić, czy ciąża się rozwija. Zatrzymanie wartości na stałym etapie albo ich spadek może bowiem oznaczać utratę ciąży.

reklama

Normy HCG - badania krwi

Poziom hormonu beta hcg, w zależności od zaawansowania ciąży, ma szeroki zakres.

Normy poziomu bHCG w pierwszych tygodniach ciąży przedstawiają się nastepująco:

Poziom HCG, oznaczany we krwi, poniżej 5 mIU/ml uznawany jest jako wynik negatywny (nie jesteś w ciąży). Zaś poziom powyżej 25 mIU/ml  - jako pozytywny (jesteś w ciąży).

Przy ocenie wczesnej ciąży ważniejsze jednak od wartości HCG są przyrosty jego stężenia. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym jest on wolniejszy.

Wyniki badania

Beta hcg to badanie, które jest najczęściej wykonywane w celu wykrycia ciąży. Nie tylko ją potwierdza, ale i pozwala stwierdzić, czy ta rozwija się prawidłowo (Poziom hormonu podwaja się co 48-72 godziny. Badając go regularnie, można ocenić, czy ciąża prawidłowo się rozwija). Gdy dzieje się z nią coś złego, przekłada się to na stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Niski poziom beta hcg może oznaczać ciążę pozamaciczną. Wówczas wskazana jest wizyta u ginekologa, który oceni umiejscowienie zarodka.

Wysoki poziom beta hcg może oznaczać ciążę zaśniadową, która polega na patologicznym rozroście łożyska. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadza badanie USG, które sprawdza, czy w macicy widoczna jest prawidłowa komórka jajowa, czy też występują pęcherzyki charakterystyczne dla ciąży zaśniadowej.

reklama

Beta hcg po poronieniu

Poziom hCG we wczesnym okresie ciąży rośnie szybko, zwykle podwajając się co 2 dni w pierwszych tygodniach przed osiągnięciem stałego poziomu (plateau) około 10. tygodnia, po tym czasie powoli spada. 

Jeśli tak się nie dzieje, poziom hormonu beta hCG spadnie lub jego poziom jest niski w ciągu 48 godzin, może to być oznaką ciąży pozamacicznej lub poronienia:

  • w przypadku ciąży pozamacicznej poziom hCG może utrzymywać się na jednakowym poziomie lub wzrastać w bardzo wolnym tempie,
  • spadek stężenia hCG oznacza, że doszło do poronienia lub że ciąża obumarła.

Poziom beta hCG po poronieniu – jak długo spada?

Nie ma określonego tempa spadku hormonu beta hCG po poronieniu. To kwestia indywidualna. W dużej mierze to, jak szybko spada poziom hormon po wczesnym poronieniu, zależy od tego, jak wysoki był jego poziom podczas poronienia. Im wyższy, tym więcej czasu zajmie jego redukcja w organizmie.

Zwykle w ciągu pierwszych kilku dni po poronieniu hormon beta hCG gwałtownie spada, lecz później tempo to staje się wolniejsze. Spadek może potrwać tygodnie (często 4-6 tygodni).

Tempo spadania poziomu beta hCG zależy także od tego, w jaki sposób zakończyła się ciążą. Badania wskazują, że u kobiet, które miały wykonany zabieg usunięcia nieprawidłowej ciąży, poziom beta hCG szybciej wracał do punktu wyjścia niż u tych, które zastosowały np. środki medyczne.

W przypadku utrzymania czynności hormonalnej komórek trofoblastu beta hCG może utrzymywać się we krwi bardzo długo.

Dlaczego poziom hCG rośnie po poronieniu?

Może się zdarzyć, że poziom hCG po poronieniu może wzrosnąć. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy doszło do ciąży heterotropowej. To jednoczesne istnieje dwóch ciąż: prawidłowej, umiejscowionej wewnątrz macicy i nieprawidłowej, poza macicą, ektopowej. W sytuacji, gdy poziom beta HCG rośnie po poronieniu, wskazane jest wykonanie łyżeczkowania.

Jak szybko możesz zajść w ciążę po poronieniu?

Większość lekarzy po poronieniu zaleca, by z zajściem w kolejną ciążę wstrzymać się około trzech miesięcy. Niektórzy eksperci są jednak zdania, że po wczesnej utracie ciąży nie ma potrzeby opóźniania prób zapłodnienia.

- Jeżeli ciąża była planowana, a kobieta zamierza wkrótce znowu zajść w ciążę, należy zalecić przyjmowanie w okresie prenatalnym witamin, w tym kwasu foliowego. Wielu ginekologów-położników zaleca, aby po takim poronieniu odroczyć kolejną ciążę o 3 miesiące. W najnowszych badaniach nie uzyskano jednak danych wskazujących na to, że szybkie ponowne zajście w ciążę wiąże się z jakimikolwiek niekorzystnymi następstwami, zalecenie odraczania kolejnej ciąży jest zatem nieuzasadnione, natomiast niekiedy może być psychologicznie stresujące. [1]

Czy jestem znów w ciąży po poronieniu?

Podczas prób zajścia w ciążę po poronieniu warto pamiętać, że test ciążowy może wskazać fałszywie dodatni wynik, ponieważ hCG może nadal pozostawać w krwiobiegu przez kilka tygodni po utracie ciąży. Odczyty testowe mogą wskazywać ciążę, nawet jeśli nie jest to prawdą.

Ponieważ hormon hCG prawdopodobnie hamuje normalny proces owulacji, następny cykl może się rozpocząć dopiero, gdy poziom hCG spadnie poniżej 5 mIU / ml.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: