Nie lubi nazwy samotna, bo samotną też można być w związku. Helena jest mamą samodzielną. Wychowuje dwóch synów. Dwukrotnie musiała stawić czoła samodzielnemu macierzyństwu. Jak daję radę? Co było najtrudniejsze? Gdzie szukała pomocy? W jaki sposób odnalazła i pokochała samą siebie? Jak otworzyła się na nowy związek? I jak wspiera inne samodzielne mamy. Dowiecie się z mojej rozmowy z Heleną Bielawską - samodzielną mamą i doulą.
W Polsce jest coraz więcej samodzielnych rodziców, najczęściej ta rola przypada mamom. I chociaż miłość dziecka potrafi dodawać skrzydeł, to czasami dopada je lęk o przyszłość, poczucie osamotnienia i braku zrozumienia.
Bywają pogardliwie nazywane alimenciarami. Nierzadko spotyka je ostracyzm towarzyski, bo postrzegane są jako potencjalne łowczynie cudzych mężów.
Tymczasem samotne macierzyństwo/rodzicielstwo wymaga dużo siły, poświęcenia, wytrwałości i odwagi. I one dają radę. I robią fantastyczne rzeczy.
Przypominam, że samotne macierzyństwo nie stało się przeszkodą, żeby J.K. Rowling stała się pisarką o światowej sławie. Melissa Kieling, gospodyni domowa i mama trójki dzieci po odejściu męża stworzyła innowacyjne, chłodzące torby na lunch i od lat, z sukcesem, prowadzi firmę PackIt. Stała się milionerką.
W Polsce jedna z głośniejszych samodzielnych mam jest Aleksandra Dulkiewicz, która została prezydentem Gdańska, czy Joanna Przetakiewicz, która z sukcesami prowadzi firmę La Mania.
Jednak nie wszystkie kobiety odnajdują się w nowej roli. Część z nich potrzebuje pomocy. Dlatego samodzielna mamo, jeśli potrzebujesz wsparcia, dołącz do naszego forum.
Jeśli potrzebujesz rozmowy ze specjalistą znajdź najbliższy Ośrodek interwencji Kryzysowej.
Możesz też skorzystać z bezpłatnego Kryzysowego Telefonu Zaufania 116 123 codziennie od 14:00 do 22:00!
A jeśli jesteś w ciąży, może ci się przydać Telefon Zaufania dla Kobiet w ciąży i Rodziny, tel. 85 732 22 22- czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 do 17:00.
Samodzielne macierzyństwo nie musi wiązać się z samotnością!