Kiedy niemowlę się krztusi - otwiera buzię, która robi się czerwona, kaszle i pluje. W takiej sytuacji poczekaj, bo powinno samodzielnie się pozbyć pokarmu. Twoja interwencja w przypadku zakrztuszenia może doprowadzić do zadławienia. Kiedy maluszek się dławi, nie jest w stanie wydobyć z siebie dźwięku, z trudem oddycha, a jego twarz staje się blada. Wtedy natychmiast zacznij udzielać pierwszej pomocy.
Jeżeli widzisz w buzi jakiś przedmiot, spróbuj go wyjąć. Zrób to jednym, delikatnym, zagarniającym ruchem. Jeśli nie można tego zrobić, zaniechaj tej czynności. Wyjmuje się tylko takie ciała obce, które są widoczne.
Jeśli po usunięciu ciała obcego niemowlę zacznie kasłać efektywnie, dalsze działanie nie jest potrzebne. Należy je obserwować
Ułóż niemowlę na przedramieniu
Chwyć kciukiem i palcem za żuchwę (nie za szyję), ale nie uciskaj miękkich tkanek pod żuchwą, bo to może nasilić niedrożność dróg oddechowych.
Wykonaj 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową
Trzymając niemowlę̨ buzią zwróconą do ziemi i główką skierowaną w dół wykonaj 5 mocnych uderzeń́ w plecy nadgarstkiem jednej ręki w okolicę międzyłopatkową.
5 uciśnięć klatki piersiowej
Sprawdź stan dziecka
Po wykonaniu uciśnięć́ klatki piersiowej oceń stan niemowlęcia. Być może ciało obce już się wydostało z dróg oddechowych. W takiej sytuacji, jeśli widzisz je w buzi - delikatnie je wyjmij. W innym przypadku kontynuuj poprzednie czynności.
Dalsze działania
Jeśli dziecko straciło przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie 999 lub 112 i rozpocząć reanimację!
Jak postępować przy zadławieniu u dziecka
Jeśli dziecko przestało kaszleć lub/i kaszel jest nieefektywny:
Asekuruj stojące dziecko przed upadkiem, wstawiając swoją stopę między jego nogi i opierając dziecko na biodrze. Malutkie dziecko (powyżej roku) możesz podobnie, jak niemowlę, ułożyć w poprzek kolan
Jeśli nie przyniesie to efektu, wykonaj uciśnięcia nadbrzusza, czyli tzw. chwyt Heimlicha