Ponieważ urazy głowy u dzieci występują często, należy wiedzieć, jak właściwie zareagować – w zależności od rodzaju i rozległości obrażeń. Urazy głowy u dzieci mogą dotyczyć powłok czaszki (skóry, tkanki podskórnej, mięśni), ale także kości czaszki lub struktur wewnątrz czaski (mózgu i naczyń krwionośnych).
Jeśli dziecko doznało urazu głowy, należy ocenić jego stan. Jeśli jest nieprzytomne, trzeba wezwać pomoc, dzwoniąc po numer 999 lub 112.
Pogotowie ratunkowe należy wezwać nie tylko wtedy, gdy dziecko straciło przytomność, ale również wówczas, gdy siła urazu była duża (upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny) bądź dziecko:
Jeśli po urazie głowy dziecko ma zaburzenia pamięci, jest apatyczne bądź nadmierne pobudzone, czyli zachowuje się inaczej niż zwykle, również należy pilnie skonsultować się z lekarzem bądź jechać na szpitalną izbę przyjęć. Należy skontaktować się z lekarzem także wówczas, gdy u dziecka, które doznało urazu głowy, stwierdzono wcześniej zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jeżeli po urazie głowy nie pojawiają się niepokojące objawy, a jedynym śladem jest obrzęk, krwiak pod skórą czy otarcie naskórka, konsultacja lekarza zazwyczaj nie jest konieczna. Na siniaki i niegroźne urazy głowy pomoże zimny okład (woreczek z lodem lub mrożonka zawinięta w ręcznik). Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry dziecka - grozi to powstaniem odmrożeń. Na otarcia i rany przyda się czysty opatrunek, środek odkażający i delikatne uciskanie przez kilka minut. Jeśli w ranie tkwi przedmiot, nie należy go samodzielnie usuwać.
Po urazie, przez co najmniej dobę, należy obserwować dziecko. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, w tym zmieni się oddech bądź zabarwienie skóry, trzeba reagować.