reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zatkany kanalik łzowy na USG

Jagoda132

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
22 Kwiecień 2023
Postów
108
Witam,
Na ostatnich badaniach prenatalnych (III trymestru) okazało się że dzieciątko ma torbiel tj. zatkany kanalik łzowy jednego oczka. Lekarz mówi, żeby się tym nie martwić, często jest tak, ze w łonie matki dzieciątko samo może sobie raczą ten kanalik udrożnić i ze nie jest to poważne schorzenie.
Czy u której z was również w ciąży wykryto taką nieprawidłowość na usg? Czy dzieciątko po urodzeniu miało problemy z oczkami? Co mówili wasi lekarze?
Proszę o informacje.
 
reklama
Ja się urodziłam z zatkanymi kanalikami łzowymi. Był to początek lat 90-tych, więc oczywiście nie wykryto tego na USG;), tylko już po urodzeniu, na kontroli u pediatry. Bardzo ropiały i sklejały się powieki. Skończyło się zabiegiem przebijania błonki w kanalikach. Trwało to podobno dosłownie kilka minut.
Jeżeli jest szansa, że dziecko samo sobie te kanaliki udrożni, to tego się trzymaj. A jeżeli się nie uda, to lekarz będzie wiedział jak postępować dalej.
 
Mi się coś kojarzy z tymi kanalikami po porodzie u noworodków, że tak się zdarza i zbiera się ropa, tak jak napisała poprzedniczka. Nic poważnego i są na to sposoby, posłuchałabym się lekarza, że nie ma się czym martwić a do porodu może samo zniknąć :)
 
Dokładnie jest napisane „torbiel przewodu nosowo-łzowego”. Lekarz mnie uspokajał, mówił, ze wiele kobiet wpada w panikę jak słyszy coś takiego, ale nie ma powodu. Zdarzały się też właśnie takie przypadki, że pod koniec ciąży na usg nagle kanalik był już odetkany, ale wiecie jak to jest, chciałoby się, żeby wszystko było dobrze z dzieciątkiem. Zwłaszcza jak jeszcze jest w brzuszku to w tym przypadku nic nie można zrobić tylko czekać cierpliwie do rozwiązania, a tu się troszkę nakręciłam pomimo tłumaczeń lekarza.
 
Kanalik moze sie jeszcze udroznic tez w trakcie porodu, gdy dziecko bedzie przechodzic przez kanal rodny i bedzie wywierany na nie nacisk.
Dokładnie jest napisane „torbiel przewodu nosowo-łzowego”. Lekarz mnie uspokajał, mówił, ze wiele kobiet wpada w panikę jak słyszy coś takiego, ale nie ma powodu. Zdarzały się też właśnie takie przypadki, że pod koniec ciąży na usg nagle kanalik był już odetkany, ale wiecie jak to jest, chciałoby się, żeby wszystko było dobrze z dzieciątkiem. Zwłaszcza jak jeszcze jest w brzuszku to w tym przypadku nic nie można zrobić tylko czekać cierpliwie do rozwiązania, a tu się troszkę nakręciłam pomimo tłumaczeń lekarza.
 
reklama
Do góry