reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka dla noworodka

Ja żadnych bluzeczek i kaftaników nie polecam bo ściąga się to z pleców. Dopiero teraz u starszaka (a ma 14 miesięcy) zaczęliśmy używać koszulek. Wcześniej tylko bodziaki bo się nie podwijają.
Tak jak dziewczyny pisały polecam body kopertowe na początek bo niebtrzeba przekładać przez glowke. Nasze ulubione zestawy to body +polspiochy ze stopkami. A na noc body np. na krótki rękaw i pajacyki ze stopkami lub sam pajacyk w zależności od temperatury.
Kosmetyków jak najmniej. Jakiś emolient do kąpieli lub w samej wodzie. Żadnych oliwek. Do pupy ew. mąka ziemniaczana i maść na odparzenia jeśli się zdarzą.
Sól fizjologiczna i gaziki do przemywania oczek.
Ja polecam rożki do spania - są najbezpieczniejsze na początek, później śpiworki. Ze dwa kocyki i dwa ręczniki z kapturem.
W internecie masz sporo takich list wyprawkowych i one są dość sensowne :)
 
reklama
Ja żadnych bluzeczek i kaftaników nie polecam bo ściąga się to z pleców. Dopiero teraz u starszaka (a ma 14 miesięcy) zaczęliśmy używać koszulek. Wcześniej tylko bodziaki bo się nie podwijają.
Tak jak dziewczyny pisały polecam body kopertowe na początek bo niebtrzeba przekładać przez glowke. Nasze ulubione zestawy to body +polspiochy ze stopkami. A na noc body np. na krótki rękaw i pajacyki ze stopkami lub sam pajacyk w zależności od temperatury.
Kosmetyków jak najmniej. Jakiś emolient do kąpieli lub w samej wodzie. Żadnych oliwek. Do pupy ew. mąka ziemniaczana i maść na odparzenia jeśli się zdarzą.
Sól fizjologiczna i gaziki do przemywania oczek.
Ja polecam rożki do spania - są najbezpieczniejsze na początek, później śpiworki. Ze dwa kocyki i dwa ręczniki z kapturem.
W internecie masz sporo takich list wyprawkowych i one są dość sensowne :)
Dziękuję za odpowiedź
 
Bluzeczki i kaftaniki to najgorsze, co może być. Podwijają się i są bardzo niewygodne przy podnoszeniu dziecka.

Ja polecam zwykłe body i legginsy. Do kopertowych nie miałam cierpliwości i zakładałam je przez głowę.
 
Racja body kopertowe ale i tez zwykle zapinane po całości z przodu to dobra opcja a do tego półśpiochy ze stópkami na początku dobrze się zaklada. Zakładane body przez głowę nie polecam, nawet do szpitala bo codziennie noworodka ważą, badają, szczepienia, pediatra ogląda bada a jeśli chcesz to i kąpanie itd, lepiej mieć coś co szybko i łatwo się zakłada, w tym też pajacyki rozpinane najlepiej na środku aż po stópki z obu stron, bo jeżeli rozpinają się od szyi po jedną tylko noge to tą drugą lepiej nie wyginać żeby wyjąć, wtedy powinno się najpierw zdjąć z góry żeby mieć na dole luz i nóżki nie wyginać. To były takie spostrzeżenia od położnych. Do szpitala dobrze mieć czapeczkę, ja miałam ze 3 i skarpetki bo może na początku je założysz. Kocyk i rożki również nam się sprawdzają. Malucha zawiniesz w taki kokon i jest pewność że się nie owinie, nie zakryje buzi i będzie swobodnie oddychać, przynajmniej moja mała byla już od urodzenia taka ruchliwa ze naprawdę nie każdy noworodek tak ma ale w rożku była bezpieczna.
Poza tym gaziki, sól fizjologiczna do oczek się przydaje. Każde oczko powinno przemywać się nowym guzikiem od zawenatrz do wewnątrz.
Szczotka do włosków, emolium do kąpieli, balsam do ciała np linomag tak na poleciła polozna i używamy od początku na sucha skórę która była już w pierwszych dniach życia. Octenisept do przemywania pępka raz na dobę albo dwa u nas wystarczyło i ładnie się wszystko zagoiło.
Poza tym kupuje duzo płatków bawełnianych i przemywam pupkę letnią wodą zamiast chusteczek, co podobno nie powoduje odparzeń i nie uczula a chusteczki tylko na wyjścia i w szpitalu miałam bo jak inaczej.
Pieluchy tetrowe, muslinowe czy nawet ze dwie mamy flanelowe, no i polecam juz pozniej do domku na odciąganie noska nosiboo. My kupiliśmy chociaż można także kupic katarek do odkurzacza i tez działa. Jednak nosiboo jest poręczne, można wszędzie zabrać a odkurzacza nie bardzo. Wiele mozna by pisać ale nie wiem moze już masz wyprawke utworzoną albo większość już dziewczyny tu napisały
 
Dziwi mnie, że kilka z Was pisze o emoliencie. Wróciła moda, żeby je używać profilaktycznie?

A poza tym dużo emolientow jest na bazie parafiny (której ja akurat unikam, więc czytam składy). Efekt dotykowy po kąpieli jest taki sam jak po wpuszczeniu kropli olejku/oliwki.

@Elwirka1665 To co Cię może zdziwić, to że aktualnie odradza się ubranka z doszytymi stopami oraz że nie stosuje się spirytusu do pępka.
 
Dziwi mnie, że kilka z Was pisze o emoliencie. Wróciła moda, żeby je używać profilaktycznie?

A poza tym dużo emolientow jest na bazie parafiny (której ja akurat unikam, więc czytam składy). Efekt dotykowy po kąpieli jest taki sam jak po wpuszczeniu kropli olejku/oliwki.

@Elwirka1665 To co Cię może zdziwić, to że aktualnie odradza się ubranka z doszytymi stopami oraz że nie stosuje się spirytusu do pępka.
A co się teraz stosuje do przemywania pępka? Sucha pielęgnacja? Tez po 11 latach będę miała drugie dziecko i od tego czasu dużo zaleceń się zmieniło.
 
Tak, na sucho, ale jak w wanience zamoczysz to nie ma problemu, po prostu przetrzeć patyczkiem do sucha.
Dzięki. Położne pewnie będą o tym mówić, ale też staram się poczytać i jak najwięcej dowiedzieć wcześniej, żeby być przygotowana, bo te zalecenia tak się zmieniają, że nie da się być na bieżąco jak się nie ma małych dzieci. Pamiętam, że jak ja rodziłam córkę to kazali przemywać takimi gazikami już nasączonymi spirytusem
 
Dziwi mnie, że kilka z Was pisze o emoliencie. Wróciła moda, żeby je używać profilaktycznie?

A poza tym dużo emolientow jest na bazie parafiny (której ja akurat unikam, więc czytam składy). Efekt dotykowy po kąpieli jest taki sam jak po wpuszczeniu kropli olejku/oliwki.

@Elwirka1665 To co Cię może zdziwić, to że aktualnie odradza się ubranka z doszytymi stopami oraz że nie stosuje się spirytusu do pępka.
Ja nie będę nic używać profilaktycznie na skórę, podobnie jak przy synu 4 lata temu ;) Też nie jestem za niepotrzebnym natłuszczaniem i zapychaniem skóry, co tylko powoduje, że nie może oddychać. Emolientów używałam tylko w przypadku wysypki z suchości, do ustąpienia objawów :)
 
reklama
A co się teraz stosuje do przemywania pępka? Sucha pielęgnacja? Tez po 11 latach będę miała drugie dziecko i od tego czasu dużo zaleceń się zmieniło.
Dalej na sucho już od kilku lat, położna wszystko Ci powie po narodzinach :) Na pewno nie przemywać spirytusem! :) Ja kupiłam na zaś Octenisept a teraz po 4 latach podobno się od niego odchodzi w niektórych miejscach i polecono mi Granusept, kupiłam więc obydwa😅
 
Do góry