reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wprowadzanie glutenu

mi pediatra powiedziala żeby nie dawać zwykłej kaszki manny dla dorosłych tylką jakąś z nestle. Ja obeszlam kilka marketow i w zadnym nic takiego nie znalazłam albo źle szukałam. A Wy wiecie jaka to kaszka? aha znajoma daje dziekcu (4 mce ma mała) zwykłe biszkopty rozmoczone jako gluten i małej też nic nie jest:eek:
z tymi biszkoptami to nic nowego,moja tez dostaje od 4miesiaca.mixowalam jej z mlekiem.fajna sprawa.zawsze to cos nowego.a nie tylko kaszka.robilam 120mleka wlewalam w mixer i dawalam tyle biszkoptow ze sie robilo geste i mozna bylo jesc lyzeczka(od kilku tygodniu nie moge kupic biszkoptow w polskim sklepie:sorry:i nie robie na razie) kolezanka tarkowala jabłuszko i biszkopta na tarce i taka papke dawala synkowi.pozdrawiam
 
reklama
Witam!

Czy któraś w Was może mi wytłumaczyć dlaczego jeśli nie podam glutenu w 6 miesiącu życia to można to zrobić dopiero w 10...dlaczego w miesiącach pomiędzy nie można tego robić?

Syn jest dzieckiem refluksowym z zaparciami , więc obawiam się podawania kaszy manny...
 
W 5 miesiącu przeprowadza się się ekspozycję na gluten, podaje się jedynie po pół łyżeczki do zupki. To ma zadziałać jak szczepionka - w małych ilościach ma przyzwyczaić organizm i zapobiegać powstawaniu celiakii (nietolerancji glutenu). Do niedawna w schemacie żywienia niemowląt pojawiał się on dopiero w 10 miesiącu i stąd ta rozbieżność.
http://www.osesek.pl/podstawy-zywie...oskonaly/503-gluten-w-diecie-niemowlecia.html i tutaj masz dokładniej wyjaśnione.
 
Ostatnia edycja:
ale do dnia dzisiejszego mozna wprowadzać albo w 5 albo w 10 miesiącu....mi chodzi o to dlaczego nie można podawać np. w 7 czy 8 miesiącu

dzisiaj dałam 2 gr kaszy i synek jest bardzo niespokojny....
 
Laurana, ja niestety nie wiem czemu tak jest. Podałam małej kasze manne w 5 mcu, najpierw przez tydzien po niecałej łyżeczce do zupki. Potem całą butlę. U nas przyjęła super. Nie robiłam jakiejś ekspozycji przez całe 2 mce. Podawałam biszkopty, chleb, bułki kaszki pszenne. A moja koleżanka podała małej w 10 mcu kaszki manny troszke i mała wysypki dostała. Nie wiem od czego to zależy, ja dostałam kasze manne w wieku 4 mcy i jadłam aż mi się podobno uszy trzęsły. Nic mi nie jest nie mam celiakii na szczęscie. Jula też nie. A Patryś może źle się czuje na ząbki niekoniecznie po mannie. Albo skoro ma zaparcia to kasza go troszke zakorkowała. Podaj dużo picia. Powinno pomóc. Poza tym alergia na glutem nie objawia się podobno już od razu tylko po jakimś czasie. Słyszałam że nawet po 2 mcach od podania pierwszej dawki, ale nie wiem ile w tym prawdy.
 
beata26 śladu ząbków nie ma:) Co do reakcji na gluten...sama nie wiem...moja mama mówiła,że kiedy pierwszy raz podała mojemu bratu kaszę mannę to wieczorem zaczął płakać i tak płakał kilka godzin. Po kolejnych razach sytuacja powtórzyła się. Lekarka powiedziała jej,że tak mogą reagować dzieci alergiczne...tak było 25 lat temu. Wczoraj napisałam do lekarza, który udziela porad przez internet i napisano mi,że skoro dziecko ma refluks to oznacza,że układ pokarmowy nie jest jeszcze na tyle dojrzały i może jeszcze być za wcześnie na gluten. Mały wykazuje reakcje alergiczne na kosmetyki, na niektóre pokarmy...także ciężko jest nam dietę rozszerzać,bo mały alergik rośńie:)
 
Witam,

mój Synek ma 11 m-cy, gluten zaczęłam mu podawać miesiąc temu. Po 1/2 łyżeczki kaszy manny do obiadu. Małemu nic nie jest. Nie jest alergikiem, po prostu "poszłam starym systemem". Teraz powolutku daję mu bułeczkę, biszkopta, paluszki, makaron. Polecam stronę internetową Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, tam są wszelkie informację dot. alergii na gluten jak i celiakii.

Pozdrawiam
 
Witam!

Czy któraś w Was może mi wytłumaczyć dlaczego jeśli nie podam glutenu w 6 miesiącu życia to można to zrobić dopiero w 10...dlaczego w miesiącach pomiędzy nie można tego robić?

Syn jest dzieckiem refluksowym z zaparciami , więc obawiam się podawania kaszy manny...

ja nie słyszałam, żeby albo w 6 albo w 10...
Po prostu są 2 szkoły - jedna - stara - mówi, że podawać gluten należy NAJWCZEŚNIEJ w 10 miesiącu, a druga - nowa - mówi, że należy dziecku od 5 miesiąca życia robić ekspozycję na gluten, czyli przez dwa miesiące podawać po 2 g glutenu dziennie - także dzieciom karmionym wyłącznie piersią, co jest sprzeczne ze stanowiskiem WHO w sprawie karmienia piersią...
Nowa szkoła to moim zdaniem zakrojone na szeroką skalę badania medyczne - bo niby na jakiej podstawie lekarze mogli wysnuć wniosek że taka elkspozycja da dobre rezultaty w walce z nadwrażliwością na gluten, skoro wszystkie dzieci do tej pory dostawały gluten w 10 miesiącu :/
Ja mojej córce, tak jak starszym dzieciom, zacznę podawać kaszkę mannę dopiero w 10-12 miesiącu, a pieczywo - dopiero gdy będzie miała zęby :-)
 
reklama
IzaBK w kilku schematach żywieniowych (nie chce mi się skanować) mam informację,że albo w 6 miesiącu się podaje albo w 10...także nie wymyśliłam sobie tego...:) tzn. jeśli się tego nie zrobi w 6-stym to trzeba dopiero w 10...nie wcześniej.
 
Ostatnia edycja:
Do góry