reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa zlecenie a ciąża

atomowka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Lipiec 2011
Postów
1 394
Miasto
Warszawa
Witam!

Jestem zatrudniona od połowy czerwca na podstawię umowy zlecenie. Zleceniodawca nie odprowadza,żadnych składek na ubezpieczenia ponieważ, twierdzi, że skoro studiuję to mnie nie będzie ubezpieczał
W tym momencie nie mam żadnego ubezpieczenia, czy mimo wszystko mogę bezpłatnie korzystać z usług medycznych ? Czytałam,że kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Druga sprawa, co z zasiłkiem macierzyńskim? Czy takowy mi przysługuję? Czy też aby taki zasiłek uzyskać, muszę przed co najmniej 90 dni opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?
Z chęcią bym to uczyniła,ale co jeżeli zgłoszę pracodawcy,że chcę podlegac dobrowolnemu ubezpieczeniu a on mnie zwolni powiedzmy po 2 msc jak zauważy brzuszek? Wtedy ubezp nie będzie opłacane przez 90 dni

Przepraszam za chaotyczną wiadomość, ale zupełnie nie znam się na prawie
Mam nadzieję,że wszystkie pytanie są jasne

P.S nie wiem czy to ma znaczenie ale jestem panną w tym momencie, nie wiem czy zmiana stanu cywilnego cos by zmieniła z mojej sytacji


Pozdraiwam
 
reklama
Atomówka z tego co się orientuje to kobieta w ciąży nie musi być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym a ma prawo korzystać z bezpłatnie z usług medycznych do dnia porodu i trzy miesiące po jego zakończeniu również.

Niestety przy umowie zlecenie, jeśli składki nie są odprowadzanie, nie należy się ani zasiłek chorobowy ani macierzyński.
 
To prawda że w ciąży i 6 tyg po porodzie ubezpiecz cię jakby państwo
ale w rzeczywistości wygląda to tak, że w każdej przychodni wymagają "świstka" z ubezpieczeniem
Tak samo w szpitalu mogą ci robić problemy.
Proces w którym szpitala uzyska od nfz pieniądze za twój poród trwa zdecydowanie dłużej jeśli jesteś ubezpieczona niż jeśli jesteś dlatego szpitale tak nagabują, żebyś się musiała okazać ubezpieczeniem.
Słyszałam nawet o sytuacji, że po porodzie kobiecie nieubezpieczonej kazali podpisać, że ona sama pokryje koszty pobytu w szpitalu.

Jesteś zameldowana pod 1 adresem z rodzicami? Skoro studiujesz to poproś rodziców żeby oni poszli do ZUSu i zgłosili cię do ubezpieczenia jako członka rodziny, tak było by najlepiej.
Zmiana stanu cywilnego mogła by zmienić to, że jeśli masz męża - i jest on ubezpieczony dołącza cię do swojego ubezpieczenia.
 
Jesli od umowy nie są odprowadzane składki to nie jest pani ubezpieczona z tytułu zlecenia.
Czy ma Pani lub może Pani mieć inny tytuł ubezpieczenia nie wiem, bo podała Pani za mało informacji.
 
Do góry