reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Sprawy urzędowe rko, aktywnie w domu

reklama
Nie będę cytować nikogo bo kursując między domem a szpitalem nie mam na to kompletnie czasu.

Pamiętajcie tylko, że dziś jest ostatni moment na złożenie RKO.
Jutro już nie będzie takiej możliwości.
 
Nie będę cytować nikogo bo kursując między domem a szpitalem nie mam na to kompletnie czasu.

Pamiętajcie tylko, że dziś jest ostatni moment na złożenie RKO.
Jutro już nie będzie takiej możliwości.
Czytałam,że rko tylko na drugie i kolejne dzieci przysługuje? Ale gdzieś mi mignęło,że na pierwsze również? W internecie są sprzeczne informacje.
 
Podepnę sie pod temat. Jak dobrze rozumiem, w styczniu moje bliźniaczki konczą rok, ja mam macierzyński do kwietnia, czyli moge złożyc o aktywnie w pracy. Potem wybieram zaległy urlop czyli to aktywnie w pracy tez mi przysługuje. Potem przechodze na wychowawczy i powinnam wtedy złożyc o aktywnie w domu? A od wrzesnia bliżniaczki ida do żłobka czyli znowu składam o aktywnie w żłobku?
 
Artykuł 11 punkt 4 - aktywnie w pracy przysługiwałoby jeszcze na wychowawczym przez miesiąc (z hakiem).
czy jeśli od 3 września jestem na wychowawczym to również za październik mogę złożyć aktywnie w pracy ? A od listopada aktywnie w domu ?
 
czy jeśli od 3 września jestem na wychowawczym to również za październik mogę złożyć aktywnie w pracy ? A od listopada aktywnie w domu ?
Trochę to jest inny przypadek niż opisała angelika, bo przeszlas na wychowawczy przed wejściem programu. A przytoczony przeze mnie artykuł mówi, że jeśli masz przyznane 1500, to możesz je pobierać jeszcze w miesiącu następnym po utracie pracy. Ty przyznanego 1500 nie masz i nie wiem, czy Ci przyznają... Spytaj w ZUSie, najlepiej i stacjonarnie, i zdalnie. Ale możesz dostać różne odpowiedzi... Dla mnie nie do końca jasne jest, co się dzieje, gdy jest decyzja odmowna. Niby mogą się zastanawiać 2 miesiące, czy Ci przyznają świadczenie a nie można wstecz złożyć o aktywnego w domu. Jakbyś dowiedziała się czegoś ciekawego, to napisz. Ja też jestem tylko mamą, która czyta te przepisy a sama będę korzystać ze żłobkowego, które jest w miarę proste.
 
Trochę to jest inny przypadek niż opisała angelika, bo przeszlas na wychowawczy przed wejściem programu. A przytoczony przeze mnie artykuł mówi, że jeśli masz przyznane 1500, to możesz je pobierać jeszcze w miesiącu następnym po utracie pracy. Ty przyznanego 1500 nie masz i nie wiem, czy Ci przyznają... Spytaj w ZUSie, najlepiej i stacjonarnie, i zdalnie. Ale możesz dostać różne odpowiedzi... Dla mnie nie do końca jasne jest, co się dzieje, gdy jest decyzja odmowna. Niby mogą się zastanawiać 2 miesiące, czy Ci przyznają świadczenie a nie można wstecz złożyć o aktywnego w domu. Jakbyś dowiedziała się czegoś ciekawego, to napisz. Ja też jestem tylko mamą, która czyta te przepisy a sama będę korzystać ze żłobkowego, które jest w miarę proste.
nie chce mi się kombinować, wyślę wniosek o aktywnie w domu
 
Podepnę sie pod temat. Jak dobrze rozumiem, w styczniu moje bliźniaczki konczą rok, ja mam macierzyński do kwietnia, czyli moge złożyc o aktywnie w pracy. Potem wybieram zaległy urlop czyli to aktywnie w pracy tez mi przysługuje. Potem przechodze na wychowawczy i powinnam wtedy złożyc o aktywnie w domu? A od wrzesnia bliżniaczki ida do żłobka czyli znowu składam o aktywnie w żłobku?

Dokładnie tak - po miesiącu wychowawczego przechodzisz na aktywnie w domu, a od 1 dnia żłobka na aktywnie w żłobku
 
reklama
nie chce mi się kombinować, wyślę wniosek o aktywnie w domu
1000 zł piechotą nie chodzi a wniosek możesz złożyć pod koniec października, nie musisz dzisiaj. Ustawa daje nam prawo przechodzić co miesiąc między świadczeniami, więc nie jest to kombinowanie. Ty akurat jesteś w specyficznej przejściowej sytuacji, ale może ktoś w ZUSie to ogarnie i da Ci jasne wytyczne jak masz wnioskować.
 
Do góry