reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rehabilitacja metodą Vojty

Franiowomamo dziękuje za odpowiedź!:) dziś była wizyta z neurologiem, myślałam że będą też ćwiczenia. Moja kruszka jest opożniona 2,5 - 3 miesiące ;( kurcze aż ryczeć mi się chce - wiec chyba nie mam zbytniego wyboru co do ćwiczenia ją metoda vojty :( mam tylko nadzieje, że jej pomogą w błyskawicznym tempie, też rodzi się we mnie pytanie czy dobrze będę umiała uciskać i czy nie zrobię jej krzywdy ... tego to nie wybaczyłabym sobie :( w poniedziałek mam dzwonić aby się umówić na ćwiczenia :/. Cieszy mnie, że forum znowu odżyło przynajmniej jakoś się będziemy wspierać. Monik ile twój skarbek ma miesięcy??
joanno ja też mam dość codziennych ćwiczeń ale jak ma to pomóc naszym dzieciaczką to trzeba zacisnąć zęby musimy być silne !!!
 
reklama
aha zapomniałam się zapytać ile takie ćwiczenie vojtą trwa??, wiem że się uciska punkty na ciele ale czy muszą być uciskane przez jakiś czas czy jak. Może to głupie pytanie, ale ja już mam koszmary senne że gniotę moje dziecko przez cały dzień :-p normalnie wariuje.:eek:
 
Tak na kanwie pytania dot mamy_agi porozmawiałam sobie dzisiaj z naszą p rehab nt Vojty i NDT i kierowania dzieci na te terapie. Franiu został skierowany na Vojtę, ponieważ akurat trafilismy do p neurolog (zreszta świetnej), która jest absolutną wyznawczynią Vojty. Po 5 mies lekarze, gdy trafilismy do IMiDz lekarze złapali się za głowę..bo mały był tak wycofany.. Powiedzieli, że dzieci po tak ciężkim starcie i trudnych przejściach szpitalnych nie wolno kierowac na Vojtę. Franulec kompletnie zamykał sie na tę terapię. Podobnie jak Adaśko Kiri wyszedł z koszmarnymi wymiotami na tle nerwowym (na sam widok materaca). Zmiana na NDT byla w naszym przypadku strzałem w 10. Ale - jak już tu pisałam nie raz - do kazdego dziecka trzeba znaleźć klucz. U nas na kinezie okazało się nim połaczenie NDT z PNFem.
Jak powiedziała nasza rehab - nie wolno sie zamykac na inne terapie. Trzeba obserwowac dziecko, ono samo daje sygnały..

Oj dziewczyny, co by nie mówić, to życzę Wam sukcesów we współpracy z panem Wojtkiem:)
No i szybkich postępów dzieciaczków.


Joanna, a ty piszesz gdzies tutaj o swojej córci?
 
Mamo_agi, pisałysmy razem:) Ja nie widziałam Twoich odp:)

Słuchaj - jak rehab bedzie Cie uczył ćwiczeń to nie ucz sie ich na pamięc. Pytaj zawsze o reakcje, jaka jest oczekiwana reakcja dziecka. Tu nie chodzi o czas. Możesz uciskac 10 czy 20 sek a co z tego jak nie uzyskasz oczekiwanej reakcji?
Na początku dostaniesz pewnie stymulacje strefy miedzyżebrowej. To ćwiczenie wykonywac można w wielu wariacjach (z uciskiem punktu na talerzu biodrowym np). Oczekiwane rekcje sa różne - dziecko ma zwrócic wzrok w odpowiednią str, ma otworzyc dłoń itd.
Jak zrozumiesz mechanizm ćwiczenia, będziesz wiedział co i po co robisz. I czekaj na reakcję. To podstawa. Bez odpowiedzi ze str dziecka ..to tak jakbys w ogóle ćwiczenia nie robiła.
 
Ostatnia edycja:
jak zaczynalysmy rehabilitacje to cwiczylam z mala 4x dziennie i uciski trwaly od 20sekund(z czasem stopniowo zwiekszac) po 2x na kazda strone.Teraz uciskam po minucie tez po 2x kazda stone ale juz cwiczymy "tylko" 3x dziennie .
FRANIOWA MAMO ja tak skacze sobie po forum i podczytuje i zbierm informacje(nawiecej pisalam o Alex na "stronie"Asia i Paulinka)
 
franiowamamo a czy twój synuś też miał problemy z lokalizowaniem źródła dźwięku?, w ogóle czy którakolwiek mama udzielająca się na tym forum miała tak?. Moja córa od niedawna zaczęła reagować na dźwięki, ma obecnie jeszcze problem z lokalizowaniem źródła. Już myśleliśmy, że nasz skarb nie słyszy ale po zrobieniu badań słuchu w poznaniu na przybyszewskiego okazało się, że słuch ma w normie L i P ucho 20 db. No i póki co mam problemy z głużeniem ale należymy już do neurologopedy w tą środę byliśmy po raz pierwszy. Mamy ją stymulować dźwiękami, jestem ciekawa jak z tym jej pójdzie.
 
Ostatnia edycja:
Tak, PNF jest metoda stosowana dla dorosłych, ale jest tez PNF dla dzieci. U Franulca mix NDT z PNFem dal własnie najlepsze rezultaty.
 
franiowamamo a czy twój synuś też miał problemy z lokalizowaniem źródła dźwięku?, w ogóle czy którakolwiek mama udzielająca się na tym forum miała tak?. Moja córa od niedawna zaczęła reagować na dźwięki, ma obecnie jeszcze problem z lokalizowaniem źródła. Już myśleliśmy, że nasz skarb nie słyszy ale po zrobieniu badań słuchu w poznaniu na przybyszewskiego okazało się, że słuch ma w normie L i P ucho 20 db. No i póki co mam problemy z głużeniem ale należymy już do neurologopedy w tą środę byliśmy po raz pierwszy. Mamy ją stymulować dźwiękami, jestem ciekawa jak z tym jej pójdzie.

Franiu zaczął lokalizować źródło dźwięku dobrze po skończeniu roku. Pierwsze 3 badania słuchu wykazywały całkowita głuchotę, czwarte duzy ubytek, piate wyszło ok. Ale Franc dostawał przez 3 mies silne antybole ototoksyczne. Długo mu się słuch regenerował.
NA dzien dzisiejszy jest opóźniony ruchowo o 8 mies a w mowie 10-8 mies (mówie o wieku ur.)

Joanna, załóż wątek małej:)
 
reklama
:( to twój synuś jest jeszcze na coś chory że tak dużo jest opóźniony?? ...o ile mogę zapytać. Aga nie brała żadnych ototoksycznych antybiotyków mimo że leżała w szpitalu 3 tygodnie na zapalenie płuc biorąc antybiotyki nie wpływające na słuch. A reagować zaczęła może nie cały miesiąc wiec nie wiem czy nie reagowanie na dźwięki i lokalizowanie źródła dźwięku ma związek z jej opóźnieniem psychoruchowym?!
 
Do góry