reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Praca na umowie o pracę i umowie o dzieło a L4

Dołączył(a)
23 Maj 2024
Postów
5
Cześć!
Mam taką nietypową sytuację jeśli chodzi o pracę, internet i forum milczy, a może ktoś umiałby doradzić.
Pracuję na umowę o pracę, w lipcu idę na L4 z powodu ciąży.
Jednocześnie pracuję na umowie o dzieło, którą podpisałam w czerwcu i mam dwa zlecenia do wykonania - jedno w czerwcu i jedno w lipcu.
Czy ZUS zabierze mi świadczenie z tego tytułu? Przelew za dzieło przyjdzie na moje konto w lipcu kiedy będę na L4, ale umowa została podpisana przed L4
 
reklama
Jeżeli zlecenie z lipca będzie wykonane przed pójściem na L4 to nie powinni się czepiac. Na wszelki wypadek dokumentuj.
 
Będziesz na l4 zatem będziesz lub już jesteś chora. Nie możesz wykonywać żadnej pracy zawodowej, zarobkowej
No ale właśnie umowa na dzieło została podpisana przed L4, zakładając że zdarzyłaby się jakaś sytuacja losowa i musiałabym iść na L4 to co ze zleceniem z dzieła które mogę robić ze szpitala, zdalnie z domu? Jestem umową zobowiązana do jego wykonania a z dzieła nie ma l4
 
No ale właśnie umowa na dzieło została podpisana przed L4, zakładając że zdarzyłaby się jakaś sytuacja losowa i musiałabym iść na L4 to co ze zleceniem z dzieła które mogę robić ze szpitala, zdalnie z domu? Jestem umową zobowiązana do jego wykonania a z dzieła nie ma l4
Ale to nie ma znaczenia z którego tytułu jest L4. L4 oznacza, że jesteś niezdolna do pracy zarobkowej, zatem nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani czynności, które nie służą powrotowi do zdrowia.
 
No ale właśnie umowa na dzieło została podpisana przed L4, zakładając że zdarzyłaby się jakaś sytuacja losowa i musiałabym iść na L4 to co ze zleceniem z dzieła które mogę robić ze szpitala, zdalnie z domu? Jestem umową zobowiązana do jego wykonania a z dzieła nie ma l4
Ale zwolnienie lekarskie nie jest do umowy. Osoba na l4 jest osobą chora, a jak się jest chorym nie jest się zdolnym do pracy. Tyle

Jeśli stan zdrowia nie pozwala na wykonanie dzieła czy zlecenia to go nie wykonasz
 
No ale właśnie umowa na dzieło została podpisana przed L4, zakładając że zdarzyłaby się jakaś sytuacja losowa i musiałabym iść na L4 to co ze zleceniem z dzieła które mogę robić ze szpitala, zdalnie z domu? Jestem umową zobowiązana do jego wykonania a z dzieła nie ma l4
No to idź na L4 później. Nie możesz wykonywać pracy zarobkowej będąc na L4. Skoro jesteś w stanie te zlecenia wykonywać, to widocznie nie ma podstaw do brania L4.
 
reklama
Tak jak Dziewczyny piszą - jeśli pójdziesz na zwolnienie lekarskie, to oznacza, że twój stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy zarobkowej - żadnej. Ani z tytułu UOP, ani z tytułu UoD czy UZ. Przelew może przyjść, gdy jesteś na L4, ale data zakończenia dzieła musi być przed datą wystawienia zwolnienia.
W przeciwnym wypadku ZUS jak najbardziej może za kwestionować zasadność zwolnienia, wstrzymać wypłatę świadczenia.
 
reklama
Do góry