reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podwyższona fosfataza zasadowa pod koniec ciąży

Jagoda132

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
22 Kwiecień 2023
Postów
108
Witam wszystkich,
Proszę o poradę. Co jakiś czas sprawdzam próby wątrobowe oraz kwasy żółciowe, ponieważ zmagam się nieustannie z uporczywym swędzeniem skory w ciąży.
Odebrałam dzisiaj wyniki - kwasy żółciowe oraz próby wątrobowe (z wyjątkiem fosfatazy zasadowej) są w normie.
Norma dla fosfatazy 35-105, a moj wynik 119.
Nie jest to duże przekroczenie, ale jednak.
Czy to może być normalne w 38 tyg. ciąży, czy może powinnam się niepokoić?

Pozdrawiam
 
reklama
Mój lekarz mówił żeby w ogóle tego nie badać, bo jest podwyższone w ciąży. Ale jeśli Ty do tej pory miałaś dobre wyniki i masz objawy swędzenia, to skonsultuj się z lekarzem
 
Objawy swędzenia skory, wysypki, suchości występują u mnie od około 5 miesięcy, dlatego co jakich czas robiłam próby wątrobowe i kwasy żółciowe zawsze były w normie. Widzę, że w przypadku fosfatazy zasadowej występuje tendencja wzrostowa im bliżej rozwiązani tym wyższy wynik i niestety już poza normą.
Tylko pytanie czy dla kobiet w ciąży może te normy są jakieś wyższe akurat dla tej fosfatazy?
Kontrole u lekarza mam za tydzień.
 
Objawy swędzenia skory, wysypki, suchości występują u mnie od około 5 miesięcy, dlatego co jakich czas robiłam próby wątrobowe i kwasy żółciowe zawsze były w normie. Widzę, że w przypadku fosfatazy zasadowej występuje tendencja wzrostowa im bliżej rozwiązani tym wyższy wynik i niestety już poza normą.
Tylko pytanie czy dla kobiet w ciąży może te normy są jakieś wyższe akurat dla tej fosfatazy?
Kontrole u lekarza mam za tydzień.
Do diagnozy cholestazy istotne są podniesione kwasy żółciowe ponad 10, czasami wyprzedza je wzrost alat i ast, ale to nie jest reguła. Fosfataza zasadowa ma komponente produkowaną przez łożysko, więc jest podniesiona całą ciąże i nie ma sensu jej badać przy podejrzeniu cholestazy :) Szczęśliwego rozwiązania 🥰
 
Do góry