reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Po wizycie u gina + USG i wyniki badań

Ja mam napisane tak: lokalizacja lokalizacja łożyska ściana tylna, stopień dojrzałości wg Grannuma:1 Płyn owodniowy-MVP 45 mm AFI 120 mm areszty nie będę pisać , bo i tak nie wiem o co chodzi. Jak pokazywał mi żołądek to pow, że dużo piję płynu owodniowego. Cokolwiek to znaczy.
 
reklama
Ja mam osobna kartę z opisem i do tego 6 zdjęć. Ej a jak to jest z biometrią płodu? Bo ja w ogóle nie wiem o co w tym wszystkim chodzi?
 
Oznaczenia w badaniach USG

Największą dokładność w ocenie wieku ciążowego uzyskuje się na podstawie czterech podstawowych parametrów – BPD, HC, AC oraz FL, obliczonych przed 20 tygodniem ciąży.

Do oceny wieku ciążowego stosuje się wiele parametrów. Najczęściej używane to:

GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
CRL – wymiar ciemieniowo-siedzeniowy
BPD – wymiar dwuciemieniowy
OFD – wymiar potyliczno-czołowy
HC – obwód główki
CER – wymiar poprzeczny móżdżku
FL – długość kości udowej
HL – długość kości ramiennej
APAD – przednio-tylny wymiar brzucha
TAD – wymiar poprzeczny brzucha
AC – obwód brzucha.

Długość ciemieniowo-siedzeniowa – CRL:
Wymiar ten powinien być średnią z trzech pomiarów wykonywanych bezpośrednio po sobie. Jest najbardziej miarodajny między 7 a 14 tygodniem ciąży. Po 14. tygodniu ciąży precyzja staje się mniejsza z powodu możliwości zgięcia lub wyprostowania się płodu. Pomiar ten przeprowadza się sondą dopochwową, od szczytu główki do siedzenia, bez nóżek i pęcherzyka żółtkowego

Przezierność karkowa - NT (nuchal translucency):

Jest to odległość między skórą a tkanką podskórną na wysokości karku płodu. Aby pomiar był dokładny, płód nie może znajdować się w dużym przygięciu lub odgięciu.
Jest to badanie najbardziej miarodajne między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Jego norma jest uzależniona od wymiaru CRL, jednak nie powinna przekraczać 2,5 mm.

Wymiar dwuciemieniowy – BPD:
Wykonywany jest od zewnętrznych powierzchni kości czaszki w przekroju przez główkę.

Obwód główki – HC:
należy uzyskać przekrój jak do pomiaru BPD, mierząc zewnętrzne powierzchnie czaszki.

Wymiar poprzeczny móżdżku – CER:
Jest najbardziej stabilnym pomiarem, niezależnym od opóźnienia wzrostu płodu.

Obwód brzuszka – AC:
Ma zasadnicze znaczenie dla oceny masy płodu.
Przekrój ten powinien być okrągły.

Długość kości udowej – FL:
Pomiar ten wykonuje się wzdłuż długiej osi kości, kierując wiązkę ultradźwięków prostopadle do kości.

Długość kości ramieniowej – HL:
Pomiar ten stosowany jest w przypadku trudności w uwidocznieniu kości udowej.

Fałd skóry karku:
Pomiar skóry na karku płodu mierzony między 14 a 22 tygodniem ciąży.


 
Dziękuje Mati:-):-):-) Na każdym z tych parametrów ma inny termin płodu. Nie wiem o co to znaczy?
 
Kleo na razie wszystko jest OK; łożysko jest nisko, ale nie bardzo nisko; łożysko w ciąży migruje i najważniejsze jest położenie w III trymestrze; zazwyczaj migruje do góry:tak: i też nie ma znaczenia na której scianie jest położone; ja mam łożysko jeszcze niżej a na razie nie panikuje; ewentualnie będzie wskazanie do cesarki; więc na razie chill out;-)
 
Gratuluje wszystkim dziewczynom poznania płci dziecka!!! BEATKO – nieźle zaskoczyłaś rodziców… taki figle płatać już w brzuszku ???:-) :-) Co do wyglądu i zachcianek w ciąży, a płci dziecka to mi 90% wskazywało na chłopca- zero tycia, zero słodyczy –które uwielbiałam przed ciążą, tylko kwasne i mięso- które jadłam bardzo rzadko przed ciążą. Wcale nie zbrzydłam, a nawet „laska się zrobiłam” ;-)hehe Jedyne co mogło wskazywać na córcie to okropne krosty!! ale teraz już nie… Wiec mój po USG nadal liczył na chłopca, bo w 15tyg poprawnie określić płeć dziecka to nie takie łatwe… ale wyniki amnio potwierdziły, że to 100% dziewuszka.No i teraz niech sobie juz wybije nadzieje, ze bedzie miec syna!! :-) MATYLDA – super info !!! naprawdę przydatne!!!!:-) :-)
 
reklama
Do góry