reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

od jakich czynników zalezy podjecie decyzji o dokarmianiu i czym?

Rodzice Oliviera

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
17 Marzec 2010
Postów
56
witam moj 3 tyg synek je tylko z piersi..

kto kiedy i na jakiej podstawie dobiera mu extra dodtakowe jedzenie,to tylko zalezy od lekarza i wagi synka?

czy mojego widzi mi si.ę//
??
prosze o zaspokojenie mojeje ciekawosci wynikajacej z braku doswiadczenia
 
reklama
dziecko na cycu może spokojnie pół roku jechać. Od 3 miesiąca możesz wprowadzać nowości w diecie. Będziesz wiedziała. 3 tyg. maluch powinien pic tylko mleko.
 
Twój maly ma już 3 tygodnie więc pewnie lada chwila udacie się do lekarza. Ten go zbada i sprawdzi czy dobrze przybiera na wadze. jeżeli wszystko jest ok spokojnie karmisz tylko piersią. U nas bylo tak że maly w 3 tygodnie przybral tylko 50 gram (powinien najmniej 400) no i trzeba bylo dokarmiać bo się okazalo że mleka za mało leci.
 
ogólnie wiadomo, że najlepsze jest mleko mamy :tak: jeśli przybiera na wadze i masz pokarm to nie powinnaś się niczym martwić i do 6 miesiąca życia dziecka karmić piersią. A o żywienie dziecka czymś innym niż twój naturalny pokarm musisz pytać lekarza bo to jest indywidualna kwestia, dla każdego dziecka może być inna. Od maluszka możesz podawać np. herbatkę z kopru HIPP (na problemy z brzuszkiem, ale na przykład mój synek bardzo ją lubi i pije raz na kilka dni), a od 4 miesiąca są inne herbatki (z jabłkami, melisą). Od 4 miesiąca można też podawać przecierane warzywa i owoce (tylko niektóre, na przykład ze słoiczka i też po konsultacji z lekarzem).
 
Wykładnikiem jest masa ciała dziecka - jeżeli jej przyrost jest prawidłowy, to do 5 miesiąca nie trzeba wprowadzać dodatkowych pokarmów - wystarczy mleko mamy. Jeżeli przyrost jest za mały należy przejść na dokarmianie za pomocą mieszanki modyfikowanej - zmiana menu następuje również, gdy u dziecka wystąpi alergia pokarmowa. Ta może byc powodowana przez wiele czynników - uczulenie na owoce czy wodę (dlatego dzieciom warto podawać bezpieczne produkty). Menu rozszerzamy ostrożnie - po wprowadzniu nowego produktu należy przez kilka dni obserwować jak reaguje dziecko, a każdy nowy pokarm wprowadzamy osobno!

Pierwsze posiłki jakie wprowadzamy to soki i przeciery owocowe i warzywne (do 150 ml dziennie). Tego typu posiłki przygotowujemy na bazie wody o obniżonej zawartości sodu, jak na przykład Mama i ja. maluchom można podawać również herbatki owocowe, lekkie napary czy kompociki.
[FONT=&quot][/FONT]
 
reklama
Masa ciala dziecka nie do konca jest wykladnikiem. Decyzje o tym czy dokarmiac dziecko powinno podjac sie po kontroli karmienia. Czasem dziecko slabo przybiera, ladnie ssie piers , a matka ma mleka duzo. I wteyd nie chodzi o to,ze dziecko jest niedozywione, bo dostaje za malo mleka, tylko sa inne przyczyny.
Warto wtedy zrobic kontrole karmienia - tzn. przed kazdym cycem wazy sie dziekco na wadze i po skonczonym karmieniu. Zapisuje sie roznice miedzy waga dziecka przed i po karmieniu. W przypadku mleka 1g = 1ml mleka. Ta roznice Wagi sumuje sie z 24h i dzieli sie przez wage dziecka.
Niemowle powinno zjadac ok.120-150ml na kilogram masy ciala. Jak ta proporcja jest zachowana nie ma potrzeby dokarmiania dziecka, mimo iz wazy mniej niz rowiesnicy.

Niepokojace moze byc dopiero to jak jego waga jest w grancach, lub ponizej 3centyla. Lub bardzo waga skacze po centylach.

Moja mala przybierala slabo - 3-10centyl. Jednak nikt ze spacejalistow nie kazal mi jej dokarmiac, bo kontrola karmienia wyszla prawidlowo.A to,ze przybierala 500g na miesiac, a teraz polowe mniej to nie powod do dokarmiania.
 
Ostatnia edycja:
Do góry