reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego

betkab

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
24 Październik 2010
Postów
60
Witam

Jestem nauczycielką kontraktową zatrudnioną na 11/18 etatu na czas nieokreślony.
15.11.2010 r. wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym.
Zamiast urlopu wychowawczego chciałabym obniżyć swój etat na 9/18 na okres
ok. 1,5 roku tj. do czerwca 2012 r.
W związku z tym mam pytanie: czy po obniżeniu wymiaru etatu będę chroniona przed zwolnieniem i czy po tym okresie, będę mogła jeszcze skorzystać z pozostałej części urlopu wychowawczego?
A drugie pytanie to: kiedy powinnam złożyć
wniosek o urlop wychowawczy, aby uniknąć wypowiedzenia umowy - zwykle
wypowiedzenia są u nas wręczane w miesiącu maju?

Z góry dziękuję za odpowiedź
 
reklama
czy po obniżeniu wymiaru etatu będę chroniona przed zwolnieniem i
Przez 12 m-cy od dnia zożenia wniosku o obniżenie wymiaru.

czy po tym okresie, będę mogła jeszcze skorzystać z pozostałej części urlopu wychowawczego?
Tak.

A drugie pytanie to: kiedy powinnam złożyć
wniosek o urlop wychowawczy, aby uniknąć wypowiedzenia umowy - zwykle
wypowiedzenia są u nas wręczane w miesiącu maju?
Wniosek nalezy złożyć 14 dni przed planowaną datą rozpoczecia urlopu wychowawczego.
 
Bardzo Pani dziękuję za szybką odpowiedź - chciałabym jeszcze tylko dopytać czy z tym wnioskiem o obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego muszę wystąpić teraz czyli bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy też mogę teraz wrócić na swoje dotychczasowe godziny, a taki wniosek o obniżkę złożyć np. od stycznia 2011 r. czyli od drugiego półrocza?
 
To dobrze, gdyż jestem w trakcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego i bardzo mi zależy, aby być chronioną przed zwolnieniem do stycznia 2012 r. - wtedy właśnie ma się zakończyć mój staż, który uległ przedłużeniu ze względu na urlop macierzyński. Jeszcze raz bardzo Pani dziękuję i pozdrawiam
 
Tak wiem, ale mam nadzieję, że dyrektor teraz nie zamierza mnie zwolnić tj. w trakcie roku szkolnego skoro są już dla mnie zarezerwowane godziny.
Spodziewam się wypowiedzenia dopiero w maju 2011 r., bo tak zwykle są one wręczane i dlatego wtedy powinnam być już pod ochronną czyli jak dobrze rozumiem już po tej obniżce etatu, która ma chronić przez 12 miesięcy?
Chciałam jeszcze Panią zapytać czy w przypadku zwalniania nauczyciela czy też jego ochrony przed zwolnieniem stosuje się przepisy Kodeksu Pracy czy tylko te z Kart nauczyciela?
 
Ostatnia edycja:
Witam!

Bardzo proszę o pomoc w poniższych kwestiach.

Na początku stycznia kończy mi się urlop wychowawczy, z którego korzystam od lipca. Chciałabym skorzystać z przysługującego mi prawa i zwrócić się z prośbą o zmniejszenie do 1/2. Rozumiem,że pracodawca nie ma prawa odmówić. Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestię finansów i stanowiska. Przed urlopem zajmowałam kierownicze stanowisko, a więc powrót na 1/2 etatu powoduj degradację, ponieważ pracodawca nie chce z-cy kierownika na 1/2 etatu. W związku z tym jak jest z wynagrodzeniem skoro nie może mnie przyjąć na poprzednim stanowisku,a na niższym są automatycznie niższe zarobki? Jeśli np. wcześniej zarabiałam 4tys.. To czy przy przejściu na niższy etat powinnam dostawać połowę z wcześniejszych zarobków,czyli 2tyś? Czy też pracodawca może obniżyć mi zarobki do niższych niż przed urlopem wychowawczym? Chciałabym to ująć w piśmie do pracodawcy...nie wiem tylko czy mam rację. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie,ale system pracy jest zmianowy, a grafik rozliczany kwartalnie.

Drugie pytanie...czy trakcie tego roku, kiedy będę pracować na 1/2 etatu mogę dokonać kolejnej zmiany...np. po 6 miesiącach i poprosić o zwiększenie do 3/4 na kolejne 6 miesięcy.? Później oczywiście wróciłabym na normalny etat,bo z tego co wiem obniżony może być tylko przez rok.

Trzecie pytanie...czy trakcie tego roku mogłabym ponownie przejść na urlop wychowawczy jeśli zaszłaby taka konieczność? Czy urlop wychowawczy można wybrać w dowolnej liczbie "rat"? Przed obniżeniem etatu chciałabym jeszcze przedłużyć urlop o 2 miesiące i właśnie nie wiem czy można dowolną ilość razy przedłużać taki urlop.

Wiem,że zadałam sporo pytań,ale będę wdzięczna za wyjaśnienia.

Pozdrawiam
 
Na początku stycznia kończy mi się urlop wychowawczy, z którego korzystam od lipca. Chciałabym skorzystać z przysługującego mi prawa i zwrócić się z prośbą o zmniejszenie do 1/2. Rozumiem,że pracodawca nie ma prawa odmówić. Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestię finansów i stanowiska. Przed urlopem zajmowałam kierownicze stanowisko, a więc powrót na 1/2 etatu powoduj degradację, ponieważ pracodawca nie chce z-cy kierownika na 1/2 etatu. W związku z tym jak jest z wynagrodzeniem skoro nie może mnie przyjąć na poprzednim stanowisku,a na niższym są automatycznie niższe zarobki? Jeśli np. wcześniej zarabiałam 4tys.. To czy przy przejściu na niższy etat powinnam dostawać połowę z wcześniejszych zarobków,czyli 2tyś? Czy też pracodawca może obniżyć mi zarobki do niższych niż przed urlopem wychowawczym? Chciałabym to ująć w piśmie do pracodawcy...nie wiem tylko czy mam rację. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie,ale system pracy jest zmianowy, a grafik rozliczany kwartalnie.
Po urlopie wychowawczym ma Pani prawo wrócić na stanowisko zajmowane przed urlopem lub równorzędne a jesli to nie jest możliwe na inne, ale z zachowanie wynagrodzenia. Jeśli 14 dni przed powrotem do pracy złoży Pani wniosek o obnizenie wymiaru czasu pracy w trybie art 186(7) KP to pracodawca nie będzie mógł wypowiedziec Pani warunków pracy i płacy - zatem niezależnie od stanowiska na jakie pani wróci utrzymany zostanie poziom zarobków sprzed urlopu. Oczywiscie obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 skutkuje proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.


Drugie pytanie...czy trakcie tego roku, kiedy będę pracować na 1/2 etatu mogę dokonać kolejnej zmiany...np. po 6 miesiącach i poprosić o zwiększenie do 3/4 na kolejne 6 miesięcy.?
Moim zdaniem nie, choć opinie sa podzielone. Moim zdaniem jest pani związana swoim wnioskiem w terminie wskazanym we wniosku.

Później oczywiście wróciłabym na normalny etat,bo z tego co wiem obniżony może być tylko przez rok.
Nie. Może Pani korzystać z tego uprawnienia tak długo, jak długo przysługiwałby Pani urlop wychowawczy. Jednak ochrona przed zwolnieniem trwa 12 m-cy.

Trzecie pytanie...czy trakcie tego roku mogłabym ponownie przejść na urlop wychowawczy jeśli zaszłaby taka konieczność?
Moim zdaniem nie.

Czy urlop wychowawczy można wybrać w dowolnej liczbie "rat"?
Nie. Maksymalnie w 4 częściach.

Przed obniżeniem etatu chciałabym jeszcze przedłużyć urlop o 2 miesiące i właśnie nie wiem czy można dowolną ilość razy przedłużać taki urlop.
Nie ma w doktrynie zgodności czy przedłużenie urlopu to wzięcie kolejnej części urlopu czy przedłużenie poprzedniej.
 
reklama
Bardzo dziękuję za odpowiedź...Bardzo mi Pani pomogła.
W związku z Pani odpowiedziami nasunęło mi się dodatkowe pytanie. Jeśli po zawnioskuję o pracę na 1/2 etatu,ale tylko na rok....(bo mogę tak zrobić) to czy po tym roku mogę normalnie iść ponownie na wychowawczy? Czy decydując się na obniżenie wymiaru czasu pracy pozbywam się możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego już na zawsze?
 
Do góry