reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niskie TSH po ciazy biochemicznej

Gabi12345

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Styczeń 2022
Postów
209
Część dziewczyny. W piątek zrobiłam badanie tsh i okazuje się że wynik to 0.012 . Zazwyczaj moje tsh to było 3.2 - 2.5 a nagle taki spadek. Dodam że jestem pod stała kontrola endokrynologa i sam jest bardzo zdziwiony skąd ten nagły spadek tsh. Końcem września przeszłam ciążę biochemiczna czy to może być przyczyną?
 
reklama
Podejrzewam, że mogło to mieć jakiś wpływ. Gdy mi spadło znacząco tsh, to pierwszym pytaniem endokrynologa było czy jestem w ciąży. A endokrynolog nie mówił Ci, że kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć tsh do 1,5?
 
Podejrzewam, że mogło to mieć jakiś wpływ. Gdy mi spadło znacząco tsh, to pierwszym pytaniem endokrynologa było czy jestem w ciąży. A endokrynolog nie mówił Ci, że kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć tsh do 1,5?
Ostatnio jak bylam 3 miesiące temu to miałam tsh ponad 3 i zwiększył mi dawce letroxu żeby obniżyć właśnie do 1.5 , a tu taka niespodzianka.
 
Samo TSH o niczym nie swiadczy. Potrzebny jest wynik wolnych hormonow tarczycy, czylo fT3 i fT4. Jesli endo leczy cie tylko na podstawie samego TSH to lepiej szybko go zmien. Jakby mial wynik fT3 i fT4 to na pewno od razu by wiedzial, skad taki wynik. A po drugie TSH zmienia sie wolno, nie jest dobrym parametrem stanu tarczycy. Dopiero te 3 wyniki razem daja caly obraz. Ja mam od dawna TSH na poziomie 0.2, ale reszte hormonow mam w normie. TSH moze sie rowniez zmieniac pod wplywem stresu i innych czynnikow.
 
Samo TSH o niczym nie swiadczy. Potrzebny jest wynik wolnych hormonow tarczycy, czylo fT3 i fT4. Jesli endo leczy cie tylko na podstawie samego TSH to lepiej szybko go zmien. Jakby mial wynik fT3 i fT4 to na pewno od razu by wiedzial, skad taki wynik. A po drugie TSH zmienia sie wolno, nie jest dobrym parametrem stanu tarczycy. Dopiero te 3 wyniki razem daja caly obraz. Ja mam od dawna TSH na poziomie 0.2, ale reszte hormonow mam w normie. TSH moze sie rowniez zmieniac pod wplywem stresu i innych czynnikow.
Dokładnie tak. Zresztą dobry endo nie powinien się dziwić, a powinien z głowy na starcie podać kilka przyczyn takiego spadku i wysłać Cię na FT. Jeśli starasz się o dziecko i masz problemy z tarczycą, to tak jak mówi koleżanka, zmień go skoro tak Cię leczy. Tarczyca steruje wszystkim za pomocą hormonów, jeśli ona nawala i jest nieustawiona, to możesz mieć problem nie tylko z ciążą, ale w ogóle ze zdrowiem. Powodzenia!
 
Czasem przytrafiają się nieplanowane ciąże, więc może stąd zdanie mojego lekarza, że nie tylko w czasie starań należy mieć niższe tsh.
Takiego lekarza też bym zmieniła. Nie chodzi o opinię na temat poziomu TSH, a o podejście do "niechcianych" ciąż. Nie każda kobieta chce mieć dzieci i być traktowana jako potencjalna matka, skoro ma żeński układ rozrodczy, to powinna się liczyć z tym, że w każdej chwili może zajść w ciążę. TSH powinno być po prostu w normie. Jeśli ktoś wyraźnie chce być w ciąży, wtedy powinien dążyć do zbicia go poniżej 1.5. Tyle i aż tyle 🤷‍♀️
 
reklama
Takiego lekarza też bym zmieniła. Nie chodzi o opinię na temat poziomu TSH, a o podejście do "niechcianych" ciąż. Nie każda kobieta chce mieć dzieci i być traktowana jako potencjalna matka, skoro ma żeński układ rozrodczy, to powinna się liczyć z tym, że w każdej chwili może zajść w ciążę. TSH powinno być po prostu w normie. Jeśli ktoś wyraźnie chce być w ciąży, wtedy powinien dążyć do zbicia go poniżej 1.5. Tyle i aż tyle 🤷‍♀️
Dziękuję za troskę, ale jestem zadowolona z lekarza. Na świecie istnieją również takie sytuację, że para nie planuje kolejnego dziecka, ale gdy się przytrafi, to nie uważają, że to tragedia. A takie podejście lekarza uznaję za przejaw troski, a nie perfidii 😉
 
reklama
Do góry