reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Marcowe mamy 2024

to juz jest bardziej skomplikowane. Do tego potrzeba akt urodzenia dziecka z adnotacja o martwym urodzeniu, a do tego z kolei trzeba znac plec dziecka. Pisalas, ze jestes w 8 tygodniu, wiec na tym etapie nie znasz plci. Musialabys prosic szpital o zabezpieczenie materialu genetycznego, a potem badania w kierunku ustalenia plci i zgloszenie tego w urzedzie. Potem wniosek o taki urlop sklada sie do pracodawcy, a Tobie sie umowa konczy w sumie za 2 dni, wiec zakladam, ze to niemozliwe i chyba lepiej skorzystac z tego l4.
Ale ja nie straciłam ciąży.
 
reklama
Bardzo dziękuję za pomoc. Wiem że niestety macierzyński mi się nie należy w mojej sytuacji prawda ?

Nie. Żeby należał się urlop lub zasiłek macierzyński trzeba być pracownikiem minimum w dniu porodu. Ty nim nie będziesz.

Jedynie możesz ciągnąć L4 do porodu (ważne, nie możesz mieć ani 1 dnia przerwy w zwolnieniach, musi być ciągiem) ono będzie 100% Twojej pensji. A po porodzie przysługują Ci dodatki takie jak 500plus (prawdopodobnie zwiększone do 800zł), Kosiniakowe (1000zł do ukończenia przez dziecko roku) - te są bez dochodu. Jeżeli nie przekracza Ci dochód to becikowe (jednorazowo 1000zł, próg 1922zł na członka rodziny), rodzinne, dodatek z tytułu urodzenia dziecka (też jednorazowo 1000zł) tu już próg 674zł.
Po roku jeżeli to Twoje pierwsze dziecko zostaje 500plus, ewentualnie rodzinne jak nie przekraczasz, dofinansowanie do żłobka 400zł miesięcznie.
Chyba, że to Twoje kolejne dziecko to RKO (rodzinny kapitał opiekuńczy - 1000zł przez 12 miesięcy lub 500zł przez 24 miesiące)
 
Nie. Żeby należał się urlop lub zasiłek macierzyński trzeba być pracownikiem minimum w dniu porodu. Ty nim nie będziesz.

Jedynie możesz ciągnąć L4 do porodu (ważne, nie możesz mieć ani 1 dnia przerwy w zwolnieniach, musi być ciągiem) ono będzie 100% Twojej pensji. A po porodzie przysługują Ci dodatki takie jak 500plus (prawdopodobnie zwiększone do 800zł), Kosiniakowe (1000zł do ukończenia przez dziecko roku) - te są bez dochodu. Jeżeli nie przekracza Ci dochód to becikowe (jednorazowo 1000zł, próg 1922zł na członka rodziny), rodzinne, dodatek z tytułu urodzenia dziecka (też jednorazowo 1000zł) tu już próg 674zł.
Po roku jeżeli to Twoje pierwsze dziecko zostaje 500plus, ewentualnie rodzinne jak nie przekraczasz, dofinansowanie do żłobka 400zł miesięcznie.
Chyba, że to Twoje kolejne dziecko to RKO (rodzinny kapitał opiekuńczy - 1000zł przez 12 miesięcy lub 500zł przez 24 miesiące)
Bardzo Dziękuję za pomoc❤ a zwolnienie za każdym razem na NIP pracodawcy ? Czy jak to później wygląda coś do ZUSu wysyłam?
 
Dziewczyny, a czy Wam lekarz zaleca zrobienie testu PAPPA? U mnie w Enelmed to koszt 700zł i zastanawiam się czy w wieku 29 lat to konieczne badanie
 
Cześć dziewczyny,
Jestem w 9+1, ciąży bliźniaczej 2k2o, na badaniu w 7+2 widać było tylko jeden zarodek 6mm i pęcherzyk żółtkowy 2 mm. Lekarz nastawił nas na jedno dziecko z tej ciąży. W 8+6 odwiedziłam specjalistę, zarodek już 2 cm, a drugi pęcherzyk zoltkowy 5,4 mm z bardzo małym zalążkiem zarodka. Myślicie ze jest jeszcze szansa na drugiego bliźniaka? Czy któraś z was miała podobny przypadek?
 
Cześć wszystkim!
Witam się nieśmiało ;)
Jestem mamą 8 latka. Z partnerem staraliśmy się prawie rok, po tym czasie w maju zaszłam w ciążę biochemiczną. Myślałam, że czeka nas kolejny rok starań, wielkim zaskoczeniem była dla nas kolejna ciąża po tak krótkim czasie 🙈😅
Aktualnie 11+3. W poniedziałek (04.09) czekają nas badania prenatalne.
Mam nadzieję, że macie nudne ciążę. Mnie niestety męczą mdłości :(
Termin wg kalkulatora internetowego mam na 17.03, ale żaden lekarz jeszcze mi go kontaktnie nie podał. Mam nadzieję, że na prenatalnych dowiem się czegoś więcej. Czy któraś z Was zna już płeć swojego maluszka?
Pozdrawiam serdecznie ☺️
 
reklama
Czy były u Ciebie jakieś wskazania, że zdecydowałaś się na nifty? 🤔
Miałam w przeszłości 2 poronienia, jedno z powodu zespołu downa. Do tego problemy z zajściem w ciaze, tamte ciążę były z in vitro a ta jest pierwszą naturalna. Zrobiłam to właściwie głównie dla siebie żeby jak najszybciej wiedzieć czy wszystko jest ok tym razem.
 
Do góry