reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipiec 2010

Nie wiem jak w innych miastach ale w B-stoku wyglądało to tak:
Kryteria naboru do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Białystok w roku szkolnym 2013/2014
Lp.
Kryteria główne
punkty
dziecko 5 i 6-letnie, odbywające roczne przygotowanie przedszkolne
204
dziecko matki lub ojca samotnie je wychowującego
203
dziecko matki lub ojca wobec której/którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji
202
dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej
201

Lp.
Kryteria dodatkowe
punkty
5.
dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, i wymaga ono zapewnienia w przedszkolu pobytu całodziennego 9 – cio godzinnego (5 godz. + 4 godz.).
140
6.
dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, i wymaga ono opieki w wymiarze 5 godzin.
70
7.
rodzeństwo dziecka, które uczęszcza już do przedszkola I wyboru
26
8.
co najmniej dwoje dzieci zgłaszanych po raz pierwszy do przedszkola
13
9.
dziecko/dzieci z rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci)
11
10.
dziecko z rodziny z dwojgiem dzieci
10
11.
kryteria indywidualne wynikające ze specyfiki przedszkola
4
12.
dziecko, którego rodzeństwo ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności
3
13.
dziecko z rodziny wskazanej przez rejonowego pracownika socjalnego, zagrożone umieszczeniem w zastępczych formach opieki
2
14.
dziecko repatriantów
1

Mieliśmy 144 punkty - spełnialiśmy jedno kryterium główne- oboje pracujemy, w pełnym wymiarze godzin i wpisałam że ma alergię, co dało nam dodatkowe 4 punkty, ale tylko do jednego przedszkola...No i tam się dostaliśmy. Składałam do 2, najbliżej domu (można wybrać 5). Podejrzewam, że tam po prostu nie było dużo chętnych...Bo: przedszkole stare, w bloku, czynne tylko do 16.30 I myślę, że nawet niektórzy nie wiedzieli, że ono jest, bo jak mnie znajome z osiedla pytały, do którego przedszkola, to były zdziwione, że tam jest jakieś przedszkole...Umowę podpisałam, ale mamy obiecane załatwienie innego przedszkola - bliżej domu, nowsze itd., ale to dopiero podobno da się załatwić w sierpniu. Może się uda, ale wiecie jak to jest z tym załatwianiem...Po za tym, myślimy jeszcze nad przeprowadzką, na tańszą stancję ( u mnie w pracy są takie mieszkanka, jedno się zwalnia), ale nie wiemy czy się zdecydujemy, bo chcemy góra na rok, a jak na roku, to nie opłaca nam się tam inwestować w meble itp. (bo nie ma), bo na to poszłaby kasa, którą byśmy na czynszu zaoszczędzili...No i to przedszkole...Musiałabym wtedy rezygnować w ogóle, albo starać się o przedszkole na nowym osiedlu, bo to 2 koniec miasta, my bez samochodu i godziny pracy zmianowe, więc nawet nie ma mowy, że przed pracą by człowiek podrzucił...

Kropa - może się tylko wychłodził. Oby było ok.

Co do sikania w nocy...Wracać teraz do pieluch to trochę bez sensu...Choć wiem, że w sumie jak będzie gotowa, to sama załapie, ale jakoś postanowiłam, że już czas i chyba będę nadal wysadzać i pościel zmieniać...

W kwestii rodzeństwa - nie planujemy, ale w życiu różnie bywa:-D Z jednej strony chciałabym takiego bobaska znów, ale z drugiej nie chce mi się znów tych wszystkich ograniczeń. Chcę teraz dziecko odchować i pożyć sobie jeszcze- podróżować itd. I to nie na moje nerwy- ja przy Zuzi już mam czasem dość.
 
Ostatnia edycja:
reklama
A ja od 2 dni próbuję z Bartusiem pieluchowania wielorazowego - zwykłe tetrówki w połączeniu z otulaczami ImseVimse. Na razie w dzień i w domu. Mały ma 2 m-ce a już fajnie mi sygnalizuje, że ma mokro.
A zaczęło się od upału i schizy, że przegrzeję młodemu jajka w pampersie (bo u mnie w mieszkaniu w upał dochodzi do 28C). I jak go tak trzymałam na goły pups przykryty tetrą, to doszłam do wniosku, że nie ma tragedii, bo chłopak siura w górę, a nie pod siebie.
Na razie mi się spodobało:-D
a jeszcze w ciąży drwiłam z dziewczyn na kwietniówkach, które przy pierwszym dziecku planowały pieluchy wielorazowe... tak jakby mało świat się wywracał, do góry nogami:cool2:
a teraz wychodzi, że sama zostanę eko-mama, hehe:-D
i jeszcze nosidło ergonomiczne planuję, to już w ogóle:-D


Joaszka jak chcesz przenieść małą, to słyszałam, że najlepiej takie rzeczy załatwić w środku roku szkolnego (czyli przedszkolnego) bezpośrednio z dyrektorem wybranego przedszkola. I to bez żadnej znajomości i podchodów. Po jakimś czasie zwalniają się miejsca, bo dzieci za bardzo chorują albo rozpaczają i rodzice wymiękają lub inne sytuacje życiowe, a przecież nie ma uzupełniających naborów w środku roku. A potem wiadomo - kontynuacja:-D




A to nasze kryteria, przy czym pierwszeństwo mają dzieci mające miejsce zamieszkania na terenie Wrocławia, a dzieci spoza Wrocławia tylko w sytuacji, gdy pozostaną wolne miejsca.
Gosia w przedszkolu, do którego się dostała miała 642pkt, z 6 wybranych przedszkoli, tylko w 2 nie spełniała progów punktowych... i to były te dwa przedszkola po sąsiedzku do nowej dzielnicy. Ale tam deweloperka kwitnie, takie dzielnice-sypialnie, więc i nie dziwota, że progi punktowe w okolicach 800:szok:

Co ciekawe - matka samotnie wychowująca, to również taka, której mąż/partner siedzi w pierdlu.:-D i takich też się promuje we Wrocławiu :nerd:... i może też bym się zastanawiała nad przeniesieniem małej, gdyby nie obawa, że puszczę ją w sam środek patologii:baffled:



zasady+P+1.jpg
zasady+P+2.jpg
zasady+P+3.jpg




 
Joaszka - Franek sam z siebie przestał sikać w nocy przed 2 urodzinami pielucha zawsze była sucha po nocy, potem nauczył się na nocnik i o ile w dzień mu się zdarzało czasem posikać o tyle w nocy nie. Przestałam mu zakładać pieluszki ale około 2 miesiące temu posikał się do łóżka, a my nie używaliśmy podkładów i od tego czasu kładę mu podkład taki do prania i więcej mu się to nie zdarzyło, sika rano po obudzeniu i tak jak Kropa, marta myślę, że to samo musi przyjść i nie da się tego nauczyć jeśli chodzi o noc.

marta - prywatne przedszkole w pz to pewnie bardzo drogie. My dostaliśmy się na szczęście do państwowego ale z problemami i trzeba było odwołanie pisać. Co to za szczepionka uodparniająca, Pola dużo Ci choruje?

nef - ja bym tak nie wierzyła w tą punktację w przedszkolach państwowych bo i tak najwięcej punktów mają Ci co mają znajomości. W każdym państwowym przedszkolu jest niby taka kolejność a my się nie dostaliśmy a oboje pracujemy, a dostały się dzieci gdzie jedno z rodziców nie pracuje na szczęście z odwołania już się dostaliśmy.:-) też będziemy musieli go zaprowadzić do 8.30 potem przedszkole jest zamykane. Otwierane o 13 i o 15 chyba jakoś tak...

kropa - może nie będzie się budził na siku a zacznie sikać rano jak się obudzi, posikiwanie to od basenu i chłodnej wody ja Frankowi dzisiaj żurawinę dałam bo co chwilę biegał siku a zrobił kilka kropelek.

Nef - no ja raczej na pieluchy wielorazowe przy drugim się nie zdecyduję, pranie tego potem od kupki ale o chuście myślę
 
ewa gratuluję pozytywnego odwołania:tak:
pewnie masz trochę racji z tymi znajomościami... ale nie tylko po znajomościach się dzieci dostają. Poza tym możesz nie znać czyjejś sytuacji życiowej - mama siedzi w domu, ale ma działalność i pracuje własnie w domu (wiedziałabyś o tym?)
albo żyje sobie rodzina, w twojej opinii małżeństwo... a oni na kocią łapę, albo rozwiedzeni.... a w formularzu samotna matka... mało takich przypadków?

a co do wielorazówek, zaczęłam teraz, młody ma już 2 miesiące, więc tych kupek jest góra 4 dziennie... ale sika jak najęty, dzisiaj zeszło z 16 tetrówek i to tylko w ciągu dnia bo na noc i tak pampersy. Pranie codziennie.
Pampków zużywaliśmy ok.12 szt na dobę.
Ale Bartek już potrafi zasygnalizować, że mu mokro i to jest nagroda:tak:
No i zdrowo, ekologicznie, ale czy oszczędnie, to mam poważne wątpliwości:-D
 
Dziewczyny, na szczęście to posikiwanie to od basenu jest :( W sobotę znowu się kąpał i znowu do wieczora posikiwał, a w piątek już było ok. Tak że ograniczamy kąpiele na razie :)
Co do przedszkola, to u nas za podatki żadnych punktów nie było, dostały się tylko dzieci samotnych rodziców i mnóstwo koreańców/wietnamców - nie wiem, co oni za punkty mieli, ale na każdej liście przynajmniej kilku...

Nef, a jakie nosidło planujesz? Ja się kiedyś zastanawiałam na Ergo Baby i przy drugim dziecku (jeśli się w końcu zdecydujemy) to na pewno kupię :) Co do przegrzania jajek - spokojnie, nie znam nikogo, kto by przegrzał :) Otulacze też mają warstwę nieprzeciekającą, więc wydaje mi się, ze temperatura wewnątrz podobna :) Ale jak ci pasuje, to działaj - pamiętam, ze ty przy Gosi już taka nakręcona na wczesne odpieluchowanie byłaś :)
 
kropa hhaha, widać takie moje hobby:-D

ale co do przegrzewania jajek w pampkach, ja nie znam żadnego dzieciatego mężczyzny z ery pampersów, więc tak naprawdę nic nie wiadomo;-) a otulacze z warstwą pul oddychają:tak: zresztą od razu widać różnicę na skórze, po pampku jest taka lepka

nosidło chcę ergonomiczne - albo bondolino albo tuli, tylko muszę podjechać do sklepu przymierzyć lub wypożyczyć do testowania.
Bondolino fajnie się wiąże, a tuli ma ładne wzory i nadaje sie dla większej wagi.... a mój Bartek jest duży, ma 2 miesiące i już 6 kg.
 
manduca z jakiegoś powodu mi nie odpowiadała, nie pamiętam.... chyba za niski panel, a ergo baby mi się nie podoba wizualnie.
Zresztą jak sprawdzałam opinie na necie, to najwięcej zachwytów jest nad bondolino i tuli, mam tu we Wrocławiu eko-sklep, to sobie na żywo te nosidełka pooglądam i poprzymierzam z Bartkiem. Można też wypożyczyć na tydzień i jak się kupi potem nowe, to wypożyczenie jest w cenie tego nowego. Manducę też mają.


a wy już jakieś konkretne starania, czy na razie tak abstrakcyjnie mówisz?
 
Nef, u nas na razie więcej "przeciw" niż "za" :( Za 6-9 miesięcy idę z Radkiem na wycięcie trzeciego migdała - nie wyobrażam sobie tego w ciąży i to obecnie jest główne przeciw. Poza tym dochodzą moje problemy hormonalne, fakt, że nie stać nas na przedszkole i nianię jednocześnie, Radka powracające regularnie co 2 miesiące gorączki, w których jest nie do życia no i to, że nigdy nie byłam zwolenniczką małej różnicy wieku zdecydowanie odkładają rozpoczęcie starań na bliżej nieokreśloną przyszłość... Ale kiedyś na pewno, jak się uda, bardzo bym chciała jeszcze jedno dziecko :)
A co do Ergo Baby, polecały mi ją dziewczyny na forum chustowym dla wysokiego dziecka :)
 
reklama
A jak myślicie noworodka chyba w takim nosidle się nie nosi? Wtedy tylko chusta?
Kropa z tym staraniem to różnie bywa my chcieliśmy małą różnice wieku i zaczęliśmy starania i to tak na poważnie jak mały miał rok udało się dopiero teraz....
 
Do góry