Dziewczyny bardzo często na forum posługujecie się jakimiś skrótami numerami zarodków/blastek? Typu „5aa” itp. Czy mogłybyście mi przybliżyć te wszystkie oznaczenia. Jutro się dowiem ile u mnie przetrwało i chciałam wiedzieć o co pytać w razie czego.
Wklejam Ci informację z kliniki bocian na temat klasyfikacji zarodków moim zdaniem jest najbardziej czytelny,
" najwięcej uwagi poświęca się jednak blastocystom, czyli zarodkom w 5-6 dobie rozwoju. W trakcie ich oceny korzysta się zwykle z metody Gardnera, która zakłada sześciostopniową klasyfikację jakości. Do ich opisu używa się cyfry (od 1 do 6), świadczącej o etapie rozwoju, na jakim się znajdują:
- 1 - wczesna blastocysta,
- 2 - dojrzała blastocysta,
- 3 – rozszerzona blastocysta,
- 4 – wylęgająca się blastocysta,
- 5 – blastocysta wylęgowa,
- 6 – wykluta blastocysta.
Dodatkowo dookreśla się je literami (A-C), oznaczającymi klasę rozwoju i ułożenie zewnętrznych komórek – węzła zarodkowego, czyli części, z której powstanie jego organizm:
- A - dużo komórek ułożonych ściśle jedna przy drugiej
- B - kilka komórek ułożonych luźno
- C - bardzo mało komórek, rozproszonych
i trofektodermy, przyszłego łożyska:
- A – dużo komórek, zespolonych
- B – mało komórek, tworzących luźną strukturę
- C – pojedyncze komórki o sporych rozmiarach
Blastocysty kategorii AA, AB, BA, BB są najlepszej jakości oraz mają największy potencjał do implantacji. Zarodki klasyfikowane jako CB lub BC mają również szansę na rozwój, mogą być transferowane i poddawane witryfikacji. Warto przy tym pamiętać, że każdy zarodek jest inny, a jego ocena bezwzględnie należy do embriologów – nie powinno się samodzielnie stawiać żadnych diagnoz."