reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

konflikt o dziecko

Dołączył(a)
2 Czerwiec 2010
Postów
1
witam pani Ewelino.

moja historia jest długa i skomplikowana jednakże postaram się przedstawic mój problem w sposób jak najbardziej klarowny.

przez kilka lat mieszkałam w Wielkiej Brytanii, gdzie związałam się z Anglikiem, pakistańskiego pochodzenia. Z naszego związku mamy córkę, obecnie 3 letnią. Posiada ona jego nazwisko. Ojciec nigdy z nami nie mieszkał, byłam stale sama więc rok po urodzinach córki zabrałam ją z Anglii. Mój partner przebywał wtedy w Pakistanie i nie było go cały rok. O mojej decyzji wyjazdu poinformowałam go telefonicznie. Jako że córka urodziła się w Anglii posiada obywatelstwo brytyjskie, aczkolwiek od razu po powrocie do Polski w 2008 postarałam sie dla niej o obywatelstwo polskie. Jest tu zameldowana.

Ojciec dziecka po powrocie z Pakistanu zaczął nas odwiedzac, średnio raz w miesącu. Łożył i dalej łoży na utrzymanie dziecka chociaż nie mamy sadownie rozstrzygniętych alimentów. Teraz on chce abym wróciła z dzieckiem do Anglii, gdzie wyraża chęc pomocy w ponownym zadomowieniu się. Ja osobiście tego nie chcę, zarówno ja jak i dziecko czujemy sie tu bezpieczne. Jestesmy z daleka od jego rodziny, która w przeszłości była dla nas zagrożeniem. Moja decyzja nie spodobała sie ojcu dziecka i straszy mnie sądem. Jakie sa moje prawa?
 
reklama
Zgodnie z konwencją haską dziecko ma przebywac i mieszkac na terenie panstwa w ktorym sie urodzilo. Zmiana kraju pobytu (nawet powrót do Polski w Pani przypadku) bez zgody ojca nie jest możiwa. Kazde wywiezienie dzieckaprzez jednego rodzica bez zgody drugiego rodzica jest uprowadzeniem. Sądy w oparciu o tę konwencję orzekają o przywróceniu stanu sprzed uprowadzenia, czyli w Pani przypadku nakaz powrotu do UK.
 
Do góry