reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jesteś w ciąży? PRZECZYTAJ !!! To może uratować życie Twojego dziecka !!!

"Mój ginekolog na NFZ rozłożył ręce i zapytał "jak mam to zrobić?"" MATKO KOCHANA RĘCE DO ZIEMI!!! Zamiast oni nam mówić co mamy robić, sami rozkładają ręce.
Powodzenia w poszukiwaniach dobrego lekarza z dobrym sprzętem. Myślę, że warto poszukać lekarza, kliniki, miejsca gdzie wykonują badania genetyczne w ciąży. Oczywiście każdy lekarz potrafi zrobić Usg ale na takie specjalistyczne ja zostałam wysłana, gdzie indziej do msc. gdzie jest odpowiedni sprzęt i lekarz, który się na tym zna.
Pozdrawiam.
 
reklama
Witam

Napisałam już wątek tutaj: https://www.babyboom.pl/forum/ciaza-porod-polog-f14/naczynia-przodujace-gdzie-sprawdzic-31834/

Mam łożysko dwupłatowe. Chcę się dowiedzieć gdzie najlepiej w Poznaniu wykonać badanie na naczynia przodujące i kiedy powinno się takie badanie zrobić.

Mój ginekolog na NFZ rozłożył ręce i zapytał "jak mam to zrobić?".

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Ania

witam Was wszystkie
przepraszam, że trochę zaniedbałam watek ale byłam w szpitalu na operacji kostki :-( i rekonwalescencji i od niedawna jestem w domu - aczkolwiek jeszcze "przykuta do łóżka". :crazy:
Ale już wracam do odpowiedzi na pytania.

Najlepiej jest właśnie popytać gdzie jest DOBRY radiolog (specjalista od USG, nie ginekolog-położnik ze sprzętem w gabinecie) czyli tam, gdzie robią TYLKO USG- aparat koniecznie MUSI mieć kolorowy doppler i końcówkę dopochwową. Tylko tak można to sprawdzić. Lekarz musi użyć końcówki dopochwowej aby na obrazie monitora mieć UJŚCIE KANAŁU SZYJKI MACICY - wtedy powinien włączyć KOLOROWY DOPPLER i szukać naczyń - świecą się one na niebiesko i czerwono. i są dość grube. (UWAGA! u mnie ginekolog musiał nacisnąć na podbrzusze aby stały się one widoczne, bo wcześniej coś kolorowego mu tylko "mignęło".) Jeśli znajdzie naczynia (kropki jak znajdzie ich przekrój poprzeczny lub "wężyki" jak znajdzie je "wzdłuż") to musi zmierzyć tętno krwii w tych naczyniach. Jeśłi przez naczynia krewpłynie czynnie - rytmicznie, to mogą to być naczynia płodu - czyli właśnie VASA PREVIA - wtedy tętno będzie w okolicach 120-160, albo naczynia mamy - wtedy normalne tętno dorosłego (w granicach 60-80).
Najlepsze są do tego DOBRE, GINEKOLOGICZNE PRYWATNE kliniki - niestety :/ w Warszawie polecam NOVUM. Oraz dr. Kretowicza (rok temu pracował w Novum, nie wiem gdzie teraz) oraz szpital na Karowej - tam leżałam i oni wszyscy doskonale wiedzieli co to jest i się z takimi przypadkami zetknęłi kilka razy (wszystkie zakończyły się szczęśliwie bo to wykryli). niestety nie wiem jak jest w innych miastach.

ZSDEC - daj znać jak tylko się czegoś dowiesz. Naczynia te mogą być wykryte od 18 tc - najczęściej podczas USG połówkowego. aż do końca.
wkleję to również do Twojego postu.

PS - nie mówcie, że w internecie znaleźliście taka czy taką informację o VASA PREVIA - mówcie, że taki przypadek miała "wasza kuzynka (z Warszawy)" i tyle. Lekarze mają awersję do internetu chyba... :wściekła/y::eek:
a tak - będą wiedzieli, że wiecie coś "z pierwszej ręki". inaczej podejdą do sprawy. :-)
 
Po przeczytaniu tego postu jestem poprostu w szoku... i nie ukrywajmy boje się co będzie dalej.
Jestem w 37 tygodniu ciąży i jak narazie wszystko przebiega książkowo. Oby było tak dalej. Dziękuję, że uświadomiłaś wielu matką co to jest Visa Previa (nie wiem czy dobrze pisze nazwe) i jakie ryzyko się z tym wiąże. Teraz napewno wiele z nas będzie bardziej na siebie uważało. Dziękuje!! Jesteś poprostu wspaniała!! :-)
 
Witaj Fanta
Dziękuję bardzo za te słowa - cieszę się, że mamy doceniają to, że pragnę ocalić jak najwięcej maluszków :)
również mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze u Ciebie - daj znać po porodzie jak Twoje maleństwo :)

a wiesz cy masz nisko czy wysoko łożysko?
 
Rysica, dziękuję Ci ogromnie za ten post.

czytałam go jak tylko się zalogowałam i niedawno sobie o nim przypomniałam. jestem w 16tyg ciąży 20/11 mam wizytę u mojej gin i mam zamiar się jej spytać o Vasa Previa, tymbardziej, że mam nisko osadzone łożysko... przy kolejnym USG dowiem się, czy się cofa czy nie. To mnie właśnie martwi. Tak jak napisałaś jest ryzyko nawet jeśli się cofnie. Powiem lekarce że siostra mojej koleżanki miała zdiagnocowaną Vasa Previę, że jestem z Warszawy to powinni wiedzieć. Chodzę prywatnie z firmy, więc liczę na fachową odpowiedź mojej lekarki. Skoro moja przychodnia ma USG 4D to na pewno mają też kolorowy doppler z końcówką dopochwową.

Jeszcze raz dziękuję Ci za uświadomienie mnie. jak tylko będę w grudniu po USG to odezwę się tutaj i podzielę wrażeniami.
 
Kici - trzymam kciuki za Was i daj znać koniecznie jak poszło USG. Skoro mają 4D to muszą mieć kolorowego dopplera, a końcówki dopochwowe to już chyba każdy aparat ma ;-) jakbyś miała jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości - pisz śmiało!
i dzięki za namiary :-)
 
Rysica,

Ja też dziękuję za ten wątek.
Nic o tym nie wiedziałam ale teraz już przypilnuję, żeby sprawdzić "siebie" i dzidziusia pod tym kątem.

To straszne co piszesz, nigdy nie mogłam zrozumieć dlaczego Ci, którzy zdecydowali się pomagać innym jako lekarze nie wykorzystują całej swojej wiedzy ...
Ich niechęć i "olewczy" stosunek do pacjenta po prostu mnie przeraża.

Będę mówić o VASA PREVIA wszystkim w ciąży, których znam.
 
Rysica - bardzo dziękuję za ten post! Nigdy nie słyszałam o Vasa Previa. Mam nadzieję, że będę miała to badanie zrobione - jestem pod opieką kliniki leczenia niepłodności, u nich też mam mieć oba badania prenatalne - na razie 27 listopada przezierność, ale będę pilnować informacji o łożysku i na połówkowym zapytam o te naczynia. To moja druga ciąża - pierwsza obumarła, miałam łyżeczkowanie więc na pewno sprawdzę...
 
reklama
Kici i jak wizyta u pani dr? jestem strasznie ciekawa jak pani dr zareagowała na Twoje pytanie o Vasa Previa? kiedy masz USG?
Andzia - bardzo mi przykro z powodu Twojego Aniołka z pierwszej ciąży :* trzymam kciuki za maleństwo, żeby urodziło się zdrowe i bezpieczne :) daj znać jak będziesz się szykowała na USG połówkowe :)
Kpi - lekarze są za mało doinformowani :/ to szokujące, ale na medycynie nie wspomina się o Vasa Previa, podręczniki medyczne definiują to jako "przypadłość zazwyczaj prowadzącą do śmierci płodu podczas porodu, nie podlega leczeniu" - są to stare książki z których niestety uczą starzy profesorowie nie wiedzący chyba nowinek ze świata medycyny :/ a wystarczy CC... Żeby lekarze wiedzieli co i jak, muszą :
albo przeczytać mój post ;]
albo przeczytać nowe podręczniki, które jeszcze nie zostały napisane!!!
albo przekonać się o istnieniu VP na swojej pacjentce - ale wtedy już jest najczęściej za późno...
 
Do góry