reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Cudownie że są takie fora i w dodatku z takimi expertami :)
Przymierzam sie do kupna fotelika z bazą. Mam 4 miesieczne dziecko i samochód audi a4 z 2006. nie wiem czy jest isofix ale wydaje sie ze byc powinnien(sprawdze)
poszukuje fotelika w przedziale 0-18
zastanawiam sie nad beSafe izi combi x3 . Czy to dobry wybór,ktos moze polecic? nie wiem czy ma regulowane oparcie?
Jeśli ktos moze polecic cos w tym przedziale z bazą bede wdzieczna.pozdrawiam

Dzień dobry

Przymierzanie się do fotelika z bazą oraz przedział 0-18 zupełnie się eliminują... nie ma takiego tworu jak 0-18 na bazie.

Jak będzie więcej info odnośnie auta to możemy pociągnąć temat do przodu.
 
reklama
z tego co sie dowiedziałam to fotelik BESAFE IZI COMBI SOFIX X3 0-18 mozna uzywać z bazą w pozycji tyłem do kierunku jazzdy i za pomoca pasów w pozycjiprzodem. wiec chyba jednak cos takiego jest?
w przedziale 0-18 p[olecane byly JANE RACING i BEBE CONFORT ISEOS NEO PLUS
tylko czy do nich mozna dokupic baze aby byla kompatybilna?
Czy ktoś moze pomóc?:happy2:
 
z tego co sie dowiedziałam to fotelik BESAFE IZI COMBI SOFIX X3 0-18 mozna uzywać z bazą w pozycji tyłem do kierunku jazzdy i za pomoca pasów w pozycjiprzodem. wiec chyba jednak cos takiego jest?
w przedziale 0-18 p[olecane byly JANE RACING i BEBE CONFORT ISEOS NEO PLUS
tylko czy do nich mozna dokupic baze aby byla kompatybilna?
Czy ktoś moze pomóc?:happy2:

chyba wychodzi na to, że już jestem stary i brzydki i w ogóle się na niczym nie znam - nadszedł czas na wcześniejszą emeryturę ;)

Jestem trochę uparty więc podtrzymam swoje zdanie chociaż wiem, że potrafią tworzyć cuda typu bazy do wszystkiego i do niczego - tak czy siak iZi Combi Isofix to fotel, a nie fotel + baza ani fotel na bazie choć rozumiem, że tak niektórzy mogą próbować to interpretować. Gdybym jednak nie był taki upierdliwy to zaraz zrobił by się terminologiczny bałagan chodź niedaleko pada jabłko od jabłoni czy jak kto wali baza od fotela :)

Baza to np Maxi Cosi EasyBase, Easyfix lub FamilyFix - ale mniejsza o to, szkoda czasu na techniczne ekspertyzy. Podpowiem tylko, że to co nazywa Pani bazą w przypadku combi jest "podstawą" fotela.

Co do Izi Combi to brawa dla firmy oraz fotela - świetny, bardzo bezpieczny produkt. Testowałem wszystkie fotele Besafe i generalnie jest bardzo bezpiecznie ( głównie modele tyłem do kierunku jazdy ) - można o tym opowiadać godzinami...

Osobiście gdybym już musiał wybrać 0-18 to wolał bym iZi Kida Isofix ( dziecko cały czas tyłem do kierunku jazdy ) - po porządnym zamontowaniu mamy fortecę.

Oczywiście jest sporo dużych minusów które bardzo odstraszają, ale o tym również referat można napisać - proponuję odwiedzić wyspecjalizowany sklep i sprawdzić na własnym aucie i dziecku o czym mowa.

Ogólnie grupa 0-18 jest "praktycznie" bez sensu, ale jeżeli już ktoś musi to BeSafe iZi Kid czy Combi naprawdę dają radę.

Skoro ma być bezpiecznie to czemu nie grupa 0-13 na bazach Isofix i dwa fotele, które jako jedyne w historii ADAC zdobyły 5 gwiazdek - tych nikt nie polecił ?

Czemu i przez kogo były polecane kategorie 0-18 skoro te fotele nie są tak bezpieczne jak te z klasycznych grup wagowych ?

Nie wiem czy pomagam, ale bardzo się staram :)
 
z tego co mi powiedziano fotelik besafe isofix combi nie trzeba przypinać pasami bo jest na isofixie, i wlasnie takiego szukam. Czy wprowadzono mnie w błąd?

Skoro ma być bezpiecznie to czemu nie grupa 0-13 na bazach Isofix i dwa fotele, które jako jedyne w historii ADAC zdobyły 5 gwiazdek - tych nikt nie polecił ?
jakie foteliki ma Pan na myśli???

i dlaczego 0-18 są bez sensu?? :(

przediał 0-18 jest dla mnie najbardziej porzadany bo teraz dziecko (4 miesiace )jezdzi w foteliku 0-13 stare maxi cosi ktore dostalismy w spadku. i nie chcemy za 3 mies. kupowac znow nowego fotelika no i zalezy mi na isofixie.

moze cos Pan zaproponuje innego?
 
troszeczkę będzie tego pisania, więc jutro z rana na spokojnie przy tym usiądę i krok po kroku wyjaśnię... dzisiaj jestem zbyt zmęczony, a sprawa jest skomplikowana :)

do usłyszenia jutro.
 
z tego co mi powiedziano fotelik besafe isofix combi nie trzeba przypinać pasami bo jest na isofixie, i wlasnie takiego szukam. Czy wprowadzono mnie w błąd?

Skoro ma być bezpiecznie to czemu nie grupa 0-13 na bazach Isofix i dwa fotele, które jako jedyne w historii ADAC zdobyły 5 gwiazdek - tych nikt nie polecił ?
jakie foteliki ma Pan na myśli???

i dlaczego 0-18 są bez sensu?? :(

przediał 0-18 jest dla mnie najbardziej porzadany bo teraz dziecko (4 miesiace )jezdzi w foteliku 0-13 stare maxi cosi ktore dostalismy w spadku. i nie chcemy za 3 mies. kupowac znow nowego fotelika no i zalezy mi na isofixie.

moze cos Pan zaproponuje innego?

dzień dobry

a więc po kolei:

0-13, 9-18, 15-36 to podstawowe grupy najbezpieczniejsze.

0-18, 9-36 to tzw multigrupy z reguły mniej bezpiecznie, ale są wśród nich modele które mają dobre noty.


Z założenia wiadomo że im bardziej coś do wszystkiego tym bardziej do niczego.


Multigrupy sprawdzają się dobrze gdy kogoś nie stać na przejście po kolei przez 0-13, 9-18, 15-36 jak np jako zamiennik dwóch grup w jedną.

Na przykład kupujemy bezpieczny fotelik 0-13 na bazie, lecz niestety nie mamy już funduszy na pozostałe dwie kategorie więc wtedy można pomyśleć o 9-36.

O 9-36 można pomyśleć również w przypadku różnych warunków anatomicznych dziecka - mam na myśli duuuże dzieci :) wtedy ten fotelik również świetnie potrafi zaradzić zastanej sytuacji.


Minusy i plus wszystkich grup omawiałem wiele razy, ale ostatni raz je przypomne ( nim całkowicie przebuduje mój poradnik ).

D
wa podstawowe minusy to 9-36:

- proszę porównać sobie w jakimś sklepie stabilność montażu np Pallasa i King Plusa ( jeżeli nie ma Pani takiej możliwości to podpowiem - fotele 9-36 leżą raczej "luźno na kanapie" i nie przytwierdza się ich tak mocno do kanapy, że później nie drgną. Wśród 9-36 najstabilniej daje się zamontować Recaro Young Sport o czym również już pisałem )
oczywiście - 4 ADAC to dużo, więc bezpieczeństwo zapewniać muszą jednakże gdybym miał wybierać poszedł bym w 9-18

- proszę spróbować wcisnąć dziecko ważące np 29 kg w fotel 9-36 - gwarantuje, że nie będzie to tak banalanie proste jak w fotel 15-36. Do czego prowadzi ta wada ? A mianowicie do tego, że okazuje się że fotel 9-36 nie zawsze wystarczy naszemu dziecku do końca zakresu 36kg i wtedy musimy uśmiechnąć się do fatalnego rozwiązania jakim jest poddupnik ( poddupniki to zło ) lub kupić fotel 15-36. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do faktu iż poddupnik jest niebezpieczny to trzeba by założyć kolejny wątek...


Podstawowe minusy to 0-18:

zanim do nich przejdę to powiem, że:

Bezpieczny fotelik samochodowy 0-13 to absolutna podstawa. Noworodki w tym przedziale wagowym są szczególnie narażone na obrażenia gdyż ich budowa anatomiczna jest zupełnie inna niż u dorosłowego człowieka.
Absolutnym wymogiem bezpieczeństwa fotelików tej grupy jest jazda tyłem do kierunku jazdy.
Zarówno gondola jak i nosidełko nie posiadające pozytywnych wyników testów zderzeniowych nie zapewnią bezpieczeństwa noworodkowi.
W całej historii ADAC tylko dwa foteliki (0-13) zdobyły najwyższą note 5 gwiazdek: fotelik Maxi Cosi Cabrio Fix na bazie EasyFix oraz fotelik Romer Baby Safe Plus na bazie ISOFIX

- skoro najlepiej wypadły foteliki 0-13 to po co kombinować z 0-18

- zbyt duża rozpiętość wagowa w szczególności dla niemowlęcia (zbyt dużo wolnej przestrzeni)

- z reguły mało stabilny montaż (są wyjątki)

- z reguły potrzeba dużo przestrzeni na montaż takiego fotelika

- z reguły montaż i demontaż jest bardzo skomplikowany

- nie można użyć tego fotelika jako nosidełka ( 0-13 bez problemu )

itd itd itd

Oczywiście są odstępstwa od reguły np BeSafe iZi Kid lub Combi ze wskazaniem na Kida - bezpieczeństwo najwyższych lotów, ale większość minusów dalej pozostaje.


Mamy jeszcze kategorie 9-25

9-25 jest pomyłką gdyż nie pokrywa do końca reszty wagi więc musimy kupić jeszcze fotelik do 36kg więc kupowanie 9-25 jest nonsensem. Poza Maxi Cosi Mobi reszta nadaje się do śmietnika :)



Co do samego BeSafe'a Kida i Combi to:

Generalnie fotele BeSafe są bardzo bezpieczne i dobrze skonstruowane (szczególnie te z opcją montażu tyłem), ale niestety są dramatycznie drogie oraz mało kto potrafi je dobrze zamontować (nawet sprzedawcy).

Reasumując BeSafe to świetna marka i bez stresu woził bym w nich swoje dzieci nawet gdy dany model nie miał by testu ADAC. Z minusów też trzeba dodać, że taki fotel BeSafe montuje się dosyć długo więc raczej pozostaje on już na swoim miejscu na dłużej, dodatkowo wymaga on też bardzo dużej przestrzeni z tyłu, więc auta małe i średnie mogę mieć problem i ostatnią sprawą jest fakt, że w momencie montażu fotela Besafe tyłem do kierunku jazdy fotel który jest przednim trzeba praktycznie przesunąć na maxa do przodu żeby besafe się zmieścił a następnie po zamontowaniu oparciem tego fotela dodatkowo wesprzeć fotel besafe, ale i tak wtedy pasażer z przodu praktycznie nie ma miejsca na nogi, a nawet jak się wciśnie to nie jest mu zbyt wygodnie.

Nie pamiętam czy tylko Mobi czy BeSafe też ma takie kotwice które trzeba zamontować pod szyny fotela to wtedy w ogóle robi się zabawa z montażem :)

Jednak jak się przez wszystko przebrnie i przymknie oko na minusy to mamy mega bezpieczny fotel :)

W tajemnicy podpowiem, że mój mentor sam używa iZi Kida - dla mnie to wystarczający argument.

pozdrawiam
 
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz ! :)))

Mam jeszcze pytanie : czy jeżeli zakupie besafe combi to czy bede mogła zamontować go bez tej bazy za pomocą pasów w innym samochodzie opel vectra 2009. troche zmartwił mnie Pan
tym montażem, podstawową sprawą przecież jest prawidłowy montaż.
Pozatym często podróżujemy z mezem - w tygodniu moim,w weekend męża autem,
wiec przydałbysie bardziej mobilny fotelik. taki który bez problemu moznaby przekładać z auta do auta.

Obilo mi sie o uszy że są foteliki z bazą ktora posłuży pozniej na kolejny przedział 9-18 chyba recaro albo romer ?? czy takie rozwiazanie jest bezpieczne?
dziękuje i pozdrawiam :)
 
reklama
Mam jeszcze pytanie : czy jeżeli zakupie besafe combi to czy bede mogła zamontować go bez tej bazy za pomocą pasów w innym samochodzie opel vectra 2009. troche zmartwił mnie Pan
tym montażem, podstawową sprawą przecież jest prawidłowy montaż.
Pozatym często podróżujemy z mezem - w tygodniu moim,w weekend męża autem,
wiec przydałbysie bardziej mobilny fotelik. taki który bez problemu moznaby przekładać z auta do auta.

Obilo mi sie o uszy że są foteliki z bazą ktora posłuży pozniej na kolejny przedział 9-18 chyba recaro albo romer ?? czy takie rozwiazanie jest bezpieczne?
dziękuje i pozdrawiam :)

Besafe Izi Combi nie posiada bazy montażowej. Istnieją dwie odrębne wersje tego fotelika, jedna montowana pasem 3 punkty druga wyposażona w isofix.
Linki do instrukcji obługi:
Besafe Combi X3 http://www.hts.no/downloads/manuals/Combi/BeSafe_Combi_PL.pdf

Besfe Combi isofix X3 http://www.hts.no/downloads/manuals/Combiisofix/BeSafe_CombiISOfix_PL.pdf
Ważne! Model z isofix. Montaż tyłem do kierunku jazdy odbywa się za pomocą systemu isofix. Natomiast montaż przodem za pomoca pasów 3 punkty i systemu dodatkowych pasków. Szczegóły w instrukcji i na filmie. Tutaj znajdziesz filmy pokazujace sposoby montażu foteli Besafe. Jest to kanał Besafe na Youtube, więc filmy są z pierwszej ręki.
http://www.youtube.com/watch?v=RmrMulf4z5Q&feature=player_embedded#!

Mniej znanym fotelikiem jest Fair G 0/1 ISOFIX, Przy użuciu specjalnej platformy RWF mozna go montować tyłem do kierunku jazdy. Szczegóły na stronie polskiego dystrybutora Włoskie foteliki samochodowe FAIR - dystrybucja ENVO - Fair G 0/1 ISOFIX

Dobrze Ci się obiło o uszy :) Istnieją systemy isofix pozwalające na montaż różnych fotelików na jednej platformie.
To rozwiązanie nie jest zbyt popularne. ja słyszałem o dwóch firmach Recaro i Maxi cosi.

Recaro ma bazę isofix na której można zamontować Recaro Young Profi plus 0-13kg a później Recaro Young Expert Plus 9-18kg
Strona polskiego dystrybutora Baza ISOFIX

Maxi cosi produkuje bazę FamilyFix na której mozna montować pasujące modele 0-13 kg i 9-18 kg. Nie będę wymieniał ich wszystkich, bo jest ich kilka. Szczegóły na stronie producenta Maxi-Cosi | Car seats, strollers & safety lub stronie polskiego dystrybutora Poltrade "Waletko" - Maxi-Cosi - foteliki - Pearl

Nie pamiętam czy tylko Mobi czy BeSafe też ma takie kotwice które trzeba zamontować pod szyny fotela to wtedy w ogóle robi się zabawa z montażem :)
W przypadku MC Mobi jest to niezbędne. W przypadku Besafe jako opcja. Mówię o dodatkowych punktach mocowania.
 
Do góry