reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

reklama
czarodziejka, spokojnie, powinnaś wykorzystać urlop zaległy a urlop bieżący za ten rok to w zależności od tego do kiedy planujesz wychowawczy i sama sobie to ustalasz a pracodawca nie może ci odmówić. Powiązanie urlopu wychowawczego z wypoczynkowym głównie jest w artykule 155 (2) który mówi o proporcjonalności urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego. Niestety bardzo często pracodawcy stosują przepisy tak żeby im było wygodnie i nie chcą wysyłać pracownika na urlop wypoczynkowy bo muszą mu wtedy płacić ... straszne ale prawdziwe :confused2:
Jak bedziesz miała pytania to napisz do mnie na pw
yes2.gif


Kania, nie jest do końca tak że musisz wykorzystać urlop bieżący żeby pójść na wychowawczy, to jest twoja decyzja ale wtedy po powrocie urlop liczony jest proporcjonalnie i niewykorzystana część przepada.
 
Roxannka mnie tak właśnie w pracy powiedzieli, że jeden i drugi jak chcę iść na wychowawczy.
Szczerze, bardzo bym chciała, ale nie możemy sobie na to pozwolić:-(
 
Kania, to lepiej że Ci tak powiedzieli niż tak jak czarodziejce ;-)ale tak jak napisałam nie ma takiego przymusu, bo jak wracasz z wychowawczego to urlop jest liczony proporcjonalnie i przepada za te miesiące w których byłaś na wychowawczym, to tak w skrócie ;-)
 
dziewczyny piszę do Was z zapytaniem?może któraś była podobnej sytuacji i wie co doradzić
Moja siostra obecnie jest na urlopie wych bezpłatnym do końca roku, bo wtedy kończy sie jej umowa, teraz okazało się, że jest w ciąży. Co ma w takim przypadku zrobić? czy da się zrezygnować z urlopu wych i przejść na L4? jakie formalności musiałaby wtedy złożyć? bo dziś była u gin i jej powiedział, aby poszła do ZUSu zapytać o ten fakt i była i jej powiedziała kobita, że musiałaby zrezygnować z urlopu wych, wrócić do pracy i przynieść L4, zatem ,czy jeśli tak zrobi to pracodawca jej nie zwolni? czy jest jakoś chroniona?
 
Nie wiem jakie formalnosci sie załatwia, ale wiem ze sie własnie rezygnuje z w ychowawczego i idzie na l4 i m sie 100% pensji. ciezarnej nie moga zwolnic, umowa konczy sie na koniec roku, a ona juz wtedy bedzie miec skonczone12 tyg. ciazy i wtedy musza przedłuzyc z automatu umowe do dnia porodu. Po porodzie umowa wygasa,ale dostaje normalnie zasiłek macierzyński z zusu i dopiero po macierzynskim zostaje z niczym.
 
Dziewczyny a ja mam takie pytanie odnośnie urlopu okolicznościowego z powodu ślubu. Jak wiecie my już mamy cywilny z 2010 roku teraz mamy mieć kościelny i chciałabym aby mąż dostał 2 dni urlopu okolicznościowego przed naszym ślubem. Orientujecie się może czy mu się należą te dwa dni? Dodam że po cywilnym nie brał takiego urlopu, ale z tego co wiem to potem pracodawcy pokazuje się akt małżeństwa z urzędu stanu cywilnego,no a my już taki mamy tyle że z rokiem 2010.....
 
Mała_mi skoro nie brał wtedy to uważam, ze teraz jak najbardziej może wziąć.
Na pewno w kadrach mają odnotowane, że nie brał.
A pytał Twój w pracy???
 
reklama
mała mi, niestety z punktu widzenia prawa pracy nie należy mu się taki urlop. Urlop okolicznościowy powinien być wykorzystany w przybliżonym terminie wydarzenia na który jest brany, a chodzi tutaj raczej o wydarzenie jakim jest ślub w formie cywilnej, a nie wyznaniowej. Dlatego dowodem na okoliczność zawarcia małżeństwa jest akt małżeństwa z urzędu stanu cywilnego. Jednakowoż pracodawca zawsze może iść na rękę pracownikowi i jeżeli twój mąż pracował u tego samego pracodawcy w 2010 roku i on wie że nie korzystał wtedy z przysługującego mu urlopu, to może udzielić mu takiego urlopu teraz ... z własnej dobrej woli.
 
Do góry