reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ból i twardnienie brzucha, skracanie się szyjki macicy, skurcze

ania27 ja brałam fenoterol i dzięki niemu donosiłam ciążę. Dodatkowo musiałam leżeć plackiem i miałam na szyjce macicy założony pessar (krążek). Fenoterol zapobiega skurczom macicy, a to pozwala zapobiec skracaniu się szyjki. Nawet się nad braniem tych leków nie zastanawiaj! I oszczędzaj się jak najbardziej, najlepiej dużo leż. W szpitalach podczas ciąży też leżałam i jednak przyjemniej w domu :-)
martaik a dlaczego obawiasz się, że szyjka może się skracać? Miałaś niewydolność ciśnieniowo-szyjkową w I ciąży? Jeśli tak, to może porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o swojej sytuacji. Może rozważy założenie zapobiegawczo krążka na szyjkę?
 
reklama
tylko ze ona jest 12 tyg ,fenek zwykle bierze się od 26 tyg bo wtedy macica ma te receptory na ktore fenek dziala.Wczesniej nie ma sensu. ogólnie przy ciezarach moze sie skrocic.to sie postaralas 11 miesiac i 11 tydzień:D:D
 
2 tyg temu złapały mnie skurcze i skróciła się do 2 cm szyjka, dostałam cardofen- skurcze minęły, szyka stanęła w miejscu. Lekarz mówi, ż w 29 tc nie zakłada się szwu, czy spotkałyście się z czymś takim?
 
Hej dziewczyny
Jestem tu nowa ale w poprzedniej ciazy miałam podobne problemy tylko ze tamta ciaza była bardziej problematyczna ale na temat. Byłam w czwartek u Gina i okazało sie że szyjka ma 18mm pecherz wpuklony mam lezec lykac fenoterol4x1 tabletka. U mnie to raczej trudne bo mam synka a wiecie jak jest z małymi dziecmi.Od 18tc mam załozony szew mam nadzieje ze chociaz dotrwam do minimalnego terminu 32tyg.Miała któras tez tak krotka szyja i dala rady??
 
Anka_24 rozumiem twój strach i obawy, byłam w podobnej sytuacji moze nawet gorszej. jestem mamą dwójki dzieciaczków (różnica rok i m-c), obie ciąże praktycznie od 22tyg do połowy 8 m-ca przeleżane plackiem, tylko szybka toaleta i prysznic i leżenie z nogami uniesionymi wyżej niż głowa, masakra. W takiej pozycji lezałam takze podczas pobytu w szpitalu(10 dni, pożniej już w domu) i lezało tak w szpitalu kilka dziewczyn. Podobno taka pozycja wskazana jest ponieważ gdy dziecko rośnie zwiększa sie nacisk na szyjkę i ona puszcza i się skraca.O ile w I ciąży nie musiałam jeszcze nikim sie opiekować i tylko leżałam i czekałam na maluszka to w II ciąży było nie wesoło, opieka dla córki musiała być zapewniona 24h na dobę a ja tylko leżałam i patrzyłam jak mała się bawi, uczy chodzić i nie raz widziałam jak upada i nie mogłam wstać i jej złapać. I ciaża szyjka skrócona do 28mm, II ciąża uwaga 8mm!!! Nie miałam założonego szwu ani pasera. Brałam leki fenoterol, nospa, magnez a w II ciazy także cordafen, ale ten lek podobno już został wycofany z produkcji bo nie była opłacalna, są tylko znacznie drozsze odpowiedniki (tak mówił mój lekarz) Jak już pisałam pod koniec 8m-ca wstałam z łóżka i funkcjonowałam prawie normalnie, córka urodziła sie w 39tyg ciąży 10pkt, a synek 1dzień przed terminem(pewnie bym przenosiła gdyby nie kroplówka i masaż szyjki na wizycie u doktora) , również 10pkt A. dzieciaczki zdrowe dzis mają córka 2 latka a synek wkrótce skończy roczek. Tak więc nie obawiajcie się brać tych leków, pomogą napewno dotrwać przynajmniej do bezpiecznego terminu a jeśli jest konieczność leżenie i to da się przeżyć aby poźniej móc cieszyć się słotkimi maleństwami. Pozdrawiam i trzymam kciuki za przyszłe mamusie, ZWŁASZCZA ZA CIEBIE Anka_24
 
Aha, zapomniałam dodać że są i plusy krótkiej i słabo trzymającej szyjki: zazwyczaj szybkie porody! Mój I poród trwał 3h, a drugi niecałe 2h. sprawdzone także wśród znajomych w podobnej sytuacji
 
iwonka , pysia w którym tc skróciła się Wam tak max szyjka? pocieszyłyscie mnie, bo ja tedż nie mam załozonego pessara a szyjka krótka i się boję ale dzięki Wam wierze, ze uda mi się donosić ciaze
 
reklama
ewelina26k u mnie szyjka zaczęła się skracać ok 22-23tydz.(w obu ciążach) dostałam nakaz leżenia ale nie leżałam ,,plackiem,, i były tego konsekwencje, po 2tyg na wizycie okazało się ze szyjka ma 8mm (25tyg) i dostałam skierowanie do szpitala, prosto od doktora pojechałam do szpitala. Jeśli szew albo paser nie był założony wcześniej to w późniejszych tyg jest to nawet niebezpieczne, zdaniem lekarzy może wywołać skurcze rozwarcie i rozkręcić akcje porodowa itd. u mnie to był ostatni moment na założenie pasera ale lekarze nie zdecydowali się
 
Do góry