reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Drodzy. Dzisiaj (13.10) około godziny 18:30 przez 30 min. nie będzie dostępu do forum. Związane jest to z pracami technicznymi.

reklama

Badania prenatalne 1 trymestru

U mnie usg bez zastrzeżeń a z krwi niskie bialko pappa i wyszło bardzo duże ryzyko trisomii 21 i 13.
Lekarz zlecil amnio, ale zrobiłam sanco i wyszło prawidłowe. Jestem już po usg połówkowym i lekarz potwierdził że wszystko ok.
Mój prowadzący od razu powiedział że Patau wychodzi na usg, więc bardziej martwiłam się o ZD.
Co ciekawe, byłam na pierwszym USG prenatalnym również prywatnie i lekarz wyliczyl ryzyka chorób tylko na podstawie usg, bez krwi i ryzyko trisomii 13 i 18 miałam powyżej 20000, ZD prawie 4000. A z krwi taka różnica bardzo duża.
U mnie też krew popsuła wszystko. Miałam wtedy covida i myśle, że to mogło mieć wpływ. Natomiast genetyk powiedziała, że wszytsko może mieć wpływ, ale nie na badań ba potwierdzenie.
 
reklama
Bardzo dużo dzieci z zD nie wychodzi na USG 🤷 Znam osobiście dwa takie przypadki (a ogólnie znam tylko dwa przypadki zD). Obie mamy nie robiły pappy I robiły tylko USG. USG były prawidłowe. Jedno dziecko ma pełne zad, a drugie mozaikę zD.
Tak, ja napisałam że Patau wychodzi na usg i dlatego martwiłam się o ZD. Chociaż teraz jak byłam na połówkowych to lekarz dokładniej badał właśnie pod kątem Downa i od razu mówił że np czesto nóżki są krótsze albo przerwa między paluszkami, niewlasciwa budowa serduszka itp. U nas na szczęście nie ma nic niepokojącego.
 
Ja po 1 prenatalnych miałam ryzyko zd 1:2500, bo usg było ok (crl nie pamiętam, ale nt 2.1), ale bardzo wysoka wolna beta ok 3.8 MoM.
W 16tc lekarz wykrył torbielki w główce i ognisko hyperogenne w sercu. Powiedział, że ryzyko zd wzrosło, ale teraz nie wyliczy o ile, dlatego zlecił test nipt i echo serca płodu. Wybrałam nifty pro, ryzyka wyszły w miliardach, a echo serca wykluczyło wady serca. Ostatecznie na połówkowych torbielek już nie było, za to w sercu były kolejne ogniska hyperogenne. Córka urodzila się zdrowa, serce ma dodatkowa strunę w lewej komorze, ale nie jest to klasyfikowane jako wada.
 
Do góry