reklama

Jak wady zamienić w zalety

Przyzwyczailiśmy się, że pewne cechy są wadami, inne z kolei uważamy za zalety.

Niekiedy z zaskoczeniem odkrywamy, że inni uważają naszą wadę za zaletę lub osoby mające cechy uważane przez nas za wady z powodzeniem wykorzystują je w swoim życiu czy pracy w sposób, jaki by nam nawet nie przyszedł do głowy, bo przecież wad trzeba się wstydzić, a nie „wojować” nimi. A gdyby na minusy spojrzeć... jak na plusy?

Egoizm czy walka o swoje?

Lubisz siebie i lubisz, żeby wszystko funkcjonowało tak, jak sobie tego życzysz. Dbasz o swoje dobro, ale też o swoje przyjemności. Znaczy to właściwie tyle, że masz wysoką samoocenę, a to świetna sprawa. Gdy cenisz samą siebie, to niełatwo ulegasz wpływom innych, umiesz radzić sobie z różnymi problemami, mniej przejmujesz porażkami, stawiasz na swoim. Dostrzegając te pozytywne cechy egoizmu, zastanów się jednak nad tym, w jaki sposób komunikujesz się z innymi, bo przypuszczalne właśnie sposób, w jaki rozmawiasz, narzucasz bliskim swoje zdanie, może być przyczyną tego, że zarzucają ci egoizm. Częściej pytaj o to, co czują i myślą inni, słuchaj tego, co usiłują ci przekazać. Porzuć autorytarny ton i nie rozkazuj – często takie zachowanie maskuje niepewność, ty tego robić nie musisz.

reklama

Upór czy dążenie do celu?

„Jesteś taka uparta!” - mówimy do dziecka, które chce zaspokoić swoją potrzebę i stara się, wszelkimi dostępnymi mu środkami, osiągnąć założony cel. Ci sami rodzice, którzy ze wszystkich sił tępią tę „wadę” u swojej pociechy, potem mówią rozczarowani „ona zupełnie nie umie postawić na swoim”. A przecież to dwie strony tego samego medalu. Upór, sam w sobie, jest w zasadzie cechą pożądaną, to on sprawia, że pokonujemy przeszkody, nie poddajemy się. To on jest w dużej mierze siła napędową sportowców, naukowców, zdobywców. Bez determinacji i skupieniu na celu nie osiągnęliby wiele. Dlatego doceń tę cechę u siebie: nie jesteś uparta, jesteś konsekwentna. W rozmowie pamiętaj jednak o tym, że ważny jest sposób, w jaki przekonujesz innych do swojego zdania: musisz być spokojna, merytoryczna, wyważona. Wówczas wada stanie się zaletą.

Nieśmiała czy dyskretna?

Jeśli nie lubisz nowych znajomości, rozmowa z nieznajomymi osobami sprawia, że oblewasz się rumieńcem, wydaje ci się, że nieśmiałość to straszny problem i coraz bardziej się obawiasz nowych sytuacji, co z kolei jest przyczyną, że zamykasz się w sobie, to najwyższy czas, żeby dostrzec zalety takiej postawy: jesteś godna zaufania, powierzony ci sekret zostanie u ciebie na zawsze, nie masz wrogów, nie prowokujesz konfliktów, a twoje relacje z innymi cechuje spokój i dobre zrozumienie. Jasne, że nie ze wszystkimi, są bowiem ludzie, którzy tak bardzo narzucają się innym, że dla wyważonej osoby brak wokół nich miejsca, jednak ludzi ceniących sobie twój dystans do świata jest więcej niż mogłoby się wydawać. Trzeba tylko się rozejrzeć wokół siebie, poszukać ludzi o podobnych zainteresowaniach, jakiegoś tematu, w którym czujesz się naprawdę pewnie i wówczas dopiero włączyć się do rozmowy. Taką „strefę bezpieczeństwa” może też tworzyć miejsce, które jest ci dobrze znane, więc jeśli spotykasz się ze znajomymi, to najlepiej w miejscu, które ty znasz i lubisz.

reklama

Perfekcjonizm czy solidność?

Dbasz o każdy szczegół, ważne są najmniejsze nawet drobiazgi, złości cię odstępstwo od przyjętego wcześniej planu? Jeżeli wszystko to nie sprawia, że nie jesteś w stanie popchnąć sprawy do przodu (nadmierny perfekcjonizm może sprawić, że utyka się w miejscu), to jesteś po prostu bardzo solidną osobą. Twoje życie jest uporządkowane, przewidywalne, kiedy podejmujesz się jakiegoś zadania, to doprowadzasz je do końca. Osiągasz swój cel. Musisz tylko pamiętać o tym, że nie wszyscy są tacy, niektórzy poprzestają na mniejszym, a ty musisz to zaakceptować. Musisz też umieć samej sobie powiedzieć „to jest zrobione dobrze” i odpuścić, bo ciągłe doskonalenie jednej sprawy może stać się męką dla otoczenia.

Gaduła czy dusza towarzystwa?

Nie zamykają ci się usta, mówisz dużo, często też głośno, znana jesteś ze swej gadatliwości – jeśli tylko nie zapominasz o tym, że trzeba też słuchać innych i nie wolno zdradzać cudzych tajemnic, to twoją wadę łatwo zamienić w zaletę: twoja obecność w każdym towarzystwie sprawi, że atmosfera stanie się mniej sztywna, potrafisz rozładować nerwową sytuację, twoja bezpośredniość pomaga załatwić wiele spraw.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: