Alimenty i PIT

Alimenty i PIT

Powoli zbliża się termin rocznego rozliczenia podatków. Masz już wszystkie dokumenty potrzebne do wypełnienia PIT-u? Jeżeli nie, to pamiętaj, że twój pracodawca do końca lutego musi dostarczyć ci PIT-11 czyli informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jeśli nie masz żadnych innych dochodów – to możesz już zacząć wypełniać swoje roczne rozliczenie. Najlepiej w formie elektronicznej – szybko, sprawnie i wygodnie.

Alimenty

A co z alimentami? Czy musisz je też uwzględnić? Jeżeli dostajesz alimenty na dzieci, które nie ukończyły 25 lat lub otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, to niezależnie od ich wysokości, nie doliczasz ich do swoich rocznych dochodów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy alimenty otrzymujesz ty sama np. od byłego męża. To są przychody, więc z definicji podlegają opodatkowaniu i to według skali podatkowej. Są tu jednak wyjątki pozwalające na uniknięcie opodatkowania.     

reklama

Warunki jakie trzeba spełnić to:

  • alimenty muszą być orzeczone przez sąd
  • wysokość alimentów nie może przekraczać kwoty 700zł miesięcznie

Ten drugi warunek w praktyce oznacza to, że jeżeli masz przyznane alimenty w wysokości np.1000zł – podatek zapłacisz od nadwyżki ponad 700zł czyli 300zł. Przychody te są wpisywane do zeznania podatkowego jako dochody z innych źródeł. Pamiętaj też o tym, że jeżeli alimenty otrzymujesz nieregularnie lub w niepełnej wysokości – liczy się to, co faktycznie w danym roku otrzymałaś. Jednocześnie jednak jeżeli wpłaty trafiają do ciebie np. raz na kwartał jako przelew za 3 miesiące, to nie oznacza to, że za miesiąc otrzymania przelewu musisz zapłacić podatek od takich „potrojonych” alimentów– tu istotna jest kwota zasądzona.

W przypadku alimentów podlegających takiemu opodatkowaniu nie musisz płacić zaliczek w ciągu roku, wystarczy tylko ich uwzględnienie w rocznym zeznaniu podatkowym. Jednak weź pod uwagę, że takie dochody bez zaliczek w ciągu roku się skumulują i mogą sprawić niemiłą niespodziankę w postaci podatku do zapłacenia. Przy alimentach w wysokości 1000zł, należny podatek od 300zł to 54zł miesięcznie, a za cały rok – 648zł. Może więc pomyśl, czy nie warto wpłacać takich zaliczek na jakieś konto oszczędnościowe? W następnym roku będziesz miała środki do rozliczenia się z fiskusem i dodatkowo odsetki.

A jeżeli to ty sama płacisz alimenty? Niestety nie są to wydatki uznawane jako koszty. Nie da się ich odliczyć od podatku.

Marzanna Szulta
Luty 2015 r.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: