Jak odciągać pokarm z piersi?
Opróżnianie piersi jest konieczne w pierwszych kilku (lub kilkunastu) dniach karmienia, aby zapobiec zastojowi mleka.
Ilość odciąganego pokarmu jest sprawą bardzo indywidualną. Odciągaj tylko tyle mleka, aby zmniejszyć obrzmienie piersi (najlepiej robić to po karmieniu).
Po pewnym czasie wytworzy się naturalna równowaga pomiędzy "popytem a podażą" - piersi będą wytwarzały tyle pokarmu, ile dziecko będzie w stanie zjeść. Nadmiar pokarmu będzie wchłaniany do Twojego krwioobiegu. W innych przypadkach regularne ściąganie pokarmu po każdym karmieniu nie jest potrzebne.
Kiedy należy ściągać pokarm z piersi?
- dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi (jest przedwcześnie urodzone, chore, leżysz w szpitalu bez dziecka lub chwilowo przebywasz poza domem);
- dziecko nie potrafi wyssać odpowiedniej ilości pokarmu z piersi (czasami w pierwszych dobach życia czy podczas choroby dziecko nie umie samo najeść się z piersi - wtedy oprócz karmienia piersią podawaj maluchowi swój odciągnięty pokarm);
- dziecko przestało ssać pierś lub ssie bardzo rzadko i chcesz zwiększyć produkcję pokarmu;
reklama
Jakie są sposoby odciągania pokarmu?
za pomocą odciągacza elektrycznego - nie należy stosować odciągaczy o ciągłej sile ssania lecz takich, które działają w dwóch fazach: ssania i przerwy w ssaniu. Należy kontrolować, czy odciągacz nie powoduje uszkodzenia piersi. Tego rodzaju odciągacz jest najbardziej przydatny, gdy odciągamy często i duże ilości pokarmu (dla dziecka, które nie może ssać piersi).
za pomocą odciągacza ręcznego - odciągacz, którego użycie sprawia trudności czy bolesność brodawek jest zły i nie powinien być stosowany. Przeważnie mało efektywne są odciągacze z gumową gruszką.
odciąganie ręczne - ten sposób odciągania pokarmu jest najprostszy i najbardziej praktyczny. Dzięki niemu uzyskuje się najczystszy pokarm. Nie wymaga żadnego sprzętu, nie kosztuje i może być wykonywany zawsze i wszędzie.
- Przed rozpoczęciem odciągania pokarmu, starannie umyj ręce.
- Aby sprawnie odciągać pokarm ręcznie musisz nabrać wprawy.
- Opróżnianie piersi powinno być zawsze bardzo delikatne, podobne raczej do głaskania niż do wyciskania.
- Gniecenie piersi jest niedozwolone, gdyż powoduje pękanie kanalików i zatok.
Polecanym sposobem ręcznego odciągania pokarmu jest naciskanie piersi ręką (ułożoną w kształt litery C - kciuk na piersi, reszta palców pod piersią). Naciskanie powinno przebiegać w stronę klatki piersiowej z jednoczesnym rytmicznym zaciskaniem palców na piersi (palce 2 - 3 centymetry od brodawki).
Przed przystąpieniem do ściągania pokarmu, znajdź wygodne miejsce i usiądź w wygodnej pozycji. Zrelaksuj się - skieruj myśli w stronę rzeczy miłych, a nie stresujących. Pierwsze próby odciągania pokarmu dobrze jest wykonać w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem (ciepła woda odpręża i nie trzeba myśleć o tym, co zrobić z mlekiem). Jeśli odciąganie odbywa się w innych warunkach, dobrze jest podłożyć pod pierś ligninę, czysty ręcznik lub pieluszkę, aby mleko mogło wsiąkać.
Jeżeli ściągany pokarm ma być podany dziecku - należy przygotować miseczkę, która powinna być wygotowana (dla noworodka), lub wymyta i wyparzona (po pierwszym miesiącu). Usiądź nieco pochylając się nad miseczką, tak, aby pokarm wpływał bezpośrednio do niej. Dziecko nakarm łyżeczką lub kubeczkiem.
Najlepiej, gdyby dziecko mogło przebywać w pobliżu Ciebie, podczas odciągania pokarmu. Jest to najlepszy sposób na wywołanie odruchu samoistnego wypływu pokarmu. Jeśli dziecko przebywa w szpitalu, niektórym kobietom pomaga oglądanie fotografii dziecka.
leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska